МИТРОПОЛИТ ИЛАРИОН: ЕВРОПА СЕ СВЕ ВИШЕ ПРЕТВАРА У АНТИХРИШЋАНСКИ РЕГИОН

Према статистикама, сходно којима се ниво угњетавања и прогона хришћана повећава у свету, а у Европи је у последње време нагло порастао број злочина из мржње према онима који исповедају хришћанство, рекао је митрополит волоколамски Иларион, председник Одељења за спољне црквене односе Московске патријаршије.

Говорећи у емисији „Црква и свет“ о прогону хришћана у појединим  деловима света, Владика је посебно поменуо Блиски исток и Северну Африку, где се број хришћана убрзано смањује због прогона и угњетавања. Подсетио је, посебно, да се у Ираку, петнаест година после свргавања Садама Хусеина, хришћанско становништво смањило најмање десет пута - са милион и по на највише 150 хиљада душа. У Сирији, у време када су милитанти заузели значајан део територије земље, догодио се прави геноцид над хришћанима. Геноцид који се дешава у таквој афричкој земљи као што је Нигерија треба квалификовати као геноцид усмерен против верника у Христа. Недавно је ситуација у Етиопији такође изазвала дубоку забринутост, где масакри хришћана постају позната стварност.

„Ако говоримо о Европи, нажалост, она се све више претвара у антихришћански регион“, рекао је митрополит Иларион.

Према његовом мишљењу, све већи број злочина мотивисаних верском мржњом према хришћанима повезан је са политиком коју воде европске државе, која истиче толеранцију, и то не на рачун очувања права појединих верских заједница и конфесија, већ на рачун дистанцирања од њих. „То доводи до све веће социјалне напетости, тако да се све више и више хришћана у Европи не осећа као код куће, већ као у гостима“, нагласио је председник Одељења за спољне црквене везе Московске Патријаршије.

Митрополит Иларион је подсетио на то да је проблем дехристијанизације Европе ствар за заједничку забринутост и Православне Цркве и РимокатоличкеЦцркве. Ова тема је посебно покренута на састанку патријарха московског и све Русије Кирила са папом Фрањом 2016. године.

Извор: Московска Патријаршија / СПЦ

ПРОГОН ХРИШЋАНА СТРАДАЊЕ ХРИШЋАНА ЕВРОПА РУСКА ЦРКВА МИТРОПОЛИТ ИЛАРИОН