МИТРОПОЛИТ ИЛАРИОН: ПОДРЖАВАМО СПЦ У ЦРНОЈ ГОРИ, СЦЕНАРИО ЈЕ ИЗ УКРАЈИНЕ

Митрополит волоколамски Иларион, председник Одељења за споље црквене везе Московске патријаршије, изјавио је да ће Руска православна црква (РПЦ) увек бити уз Српску православну цркву (СПЦ) у „племенитој, светој борби” коју води у Црној Гори.

„Власти су се окренуле против свог народа и народ је изашао на улице”, рекао је митрополит Иларион, на промоцији његове књиге „У шта верују православни хришћани”, одржаној у крипти храма Светог Саве, на Врачару. Он је рекао да СПЦ данас пролази период тешких искушења у Црној Гори и да се  ту понавља оно што се дешавало у Украјини.

„Тадашњи председник одлучио је да створи нову Цркву, он је умислио да може лично да створи Цркву, нову Цркву, независну од Руске православне цркве (РПЦ), и да ће му то помоћи у предизборној трци. У тој трци је претрпео жесток пораз алии је својом делатношћу нанео велику штету Цркви”, рекао је митрополит Иларион, говорећи о збивањима у Украјини.

Он је навео да се нешто слично дешава у Црној Гори, где је власт „усвојила дискриминаторски” закон који јој омоугћава да богомоље „одузме од законите Цркве и да их да било коме”. „Али хиљаде, дестине хиљада, људи из градова и села изашли су на улице да подрже своју Цркву”, рекао је митрополит Иларион.

Он је пожелео да се што пре „заврши овај тешки налет искушења који је захватио православне Цркве у различитим земљама”. Према његовим речима, „прво су та искушења почела на канонском подручју РПЦ а сада су прешла на канонско подручје СПЦ”.

Он је рекао да „светски властодршци покушавају да управљају Црквама и да стварају Цркве по свом нахођењу”, али је, како је додао, само Бог њен творац а њен чувар црквени народ, који је сада изашао на улице у Црној Гори, преноси Бета.

Извор: Политика

ЦРНА ГОРА ЗАКОН ЦРНА ГОРА ПРОГОН ЦРКВЕ НЕ ДАМО СВЕТИЊЕ ЛИТИЈЕ ЦРНА ГОРА РУСКА ЦРКВА МИТРОПОЛИТ ИЛАРИОН МИТРОПОЛИЈА ЦРНОГОРСКО ПРИМОРСКА