АПЕЛ СИНОДА БЕЛОРУСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Синод Белоруске  Православне Цркве упутио је апел народу Републике Белорусије:

Драги сународници! Драга браћо и сестре! Нашу отаџбину је данас захватио дух узбуђења. И све што се сада догађа на овај или онај начин има везе са сваким од нас. Протекла недеља је постала време националних превирања за све нас. Хаос и подела стигли су у наш заједнички дом, брат се п обунио против брата. Вест о сукобима, хапшењима и премлаћивању сведочи о патњи огромног броја невиних људи умешаних у сукоб, а  застрашује децу, жене и старије родитеље.

Познато је да су у сукобима изгубљена два људска живота и много је лица повређено, међу којима су и полицајци који су у обављали своје дужности; претучени и осакаћени су у привременим притворским објектима. Ако данас сви заједно не зауставимо сукоб, довешћемо земљу до неповратних разорних последица. Сада је свако од нас дужан да пружи искрен и трезвен одговор на питањеа: Зашто се то догађа? И шта треба да учинимо да бисмо повратили мир и слогу у наш дом?

Категорички осуђујући насиље, мучење, понижавање, неоправдано притварање, екстремизам у свим његовим облицима и манифестацијама, лаж и вероломство, позивамо све оне којима су драги наша Отаџбина, деца, родбина и пријатељи, да обуставе и окончају сукобљавање.   Овде смо - у својој Отаџбиник - да живимо, васпитавамо децу, изграђујемо будућност. Ми смо Божји народ и грађани наше земаљске Отаџбине - Републике Белорусије. Ми смо породица. И не дај, Боже, да нас грешне страсти поробљавају и претворе у окрутну и слепу гомилу, способну да развали дом Оца нашега.

Верујемо и надамо се да ће руководство земље, које је правно позвано да поштује и штити свој народ, обуставити насиље, саслушати гласове повређених и невиних жртава током ових сукобљавања,  а оне који су показали злочин и окрутност предати законитом Суду и осуди. Белорусија је земља која воли мир. Сви ми који живимо на овој благословљеној земљи, морамо показати разборитост, јединство, племенитост, милосрђе, рационалност, истинску хришћанску љубав једних према другима и одговорност за своје поступке. Само уз Божју помоћ и тежећи миру и слози, моћи ћемо се носити са искушењем које нас је задесило и победити настало сукобљавање.

Позивамо све да се опросте једни другима и удруже се у љубави према Богу и ближњему како би очували своју родну Белорусију и пренели је на следеће нараштаје као мирну, независну и напредну земљу. Нема другог начина. Позивамо провокаторе и подстрекаче да поново размисле и престану с провокацијама које имају за циљ дестабилизацију наше земље и поделу народа.

Православна Црква је увек била и биће уз народ. Позвани смо да учинимо све што је могуће како би се сви који страдају имали утеху  и сви који траже истину чули је. Истовремено, Православна Црква је увек била и остаће изван политике. Не делимо људе према партијско предзнаку или убеђењу, не бавимо се пропагандом у корист било које политичке партије и лидера, доктрине и режима. Црква није ту да дели него да уједињује људи, да буде свима све како би спасили бар неке, на шта нас апостол Павао позива (1 Кор 9,22). Позивамо свештенство, монаштво и све забринуте људе на молитву за народ и Отаџбину. Нека Господ благослови нашу Отаџбину и нека нас сачува у духу мира и једномислија!

Уз молитву, саосећање и љубав за све вас, драга браћо и сестре, остајемо сви ми чланови Синода Белоруске Православне Цркве.

15. августа 2020.

Извор: patriarchia.ru (с руског Информативна служба СПЦ)

САОПШТЕЊЕ САОПШТЕЊЕ СИНОД АПЕЛ БЕЛОРУСКА ЦРКВА