СВЕРУСКИ ПАТРИЈАРХ КИРИЛ ОСВЕТИО ГЛАВНИ ХРАМ ОРУЖАНИХ СНАГА РФ

У недељу Свих Светих, 14. јуна 2020, Његова Светост патријарх Кирил обавио је чин  великог освећења патријарашке Саборне цркве Васкрсења Христовог, главне цркве Оружаних снага Руске Федерације у војно-патриотском парку Кубинки ван Москве. На дан освећења трг испред цркве попуниле су униформисане војне јединице разних родова Оружаних снага, а  пред само освећење министар одбране Сергеј Шојгу приспео је у цркву где су га дочекали ветерани из Другог светског рата. У наставку су архијереји  и свештенство поздравили патријарха Кирила на западним вратима.

Освећена су пет олтара у горњем нивоу, при чему је главни олтар посвећен Васкрсењу Христовом, а други четири олтара су посвећени светитељима покровитељима родова војске: Свети Александар Невски за пешадију, пророк Илија за ваздухопловство, Свети Андреј за морнарицу и великомученица Варвара за стратешке ракетне јединице. Доњи део цркве је посвећен Св. Владимиру Великом.

Његовој Светости је саслуживало осам архијереја и више свештеника. Богослужењу су присуствовали представници владе и војске.

На крају богослужења Свјатјејши Патријарх је проповедао и уручио чудотворну Капуновску икону Матере Божје новосвећеној цркви као дар и притом рекао да је та икона помогла руској војсци против Швеђана у бици на Полтави под царем Петром I 709. године.

Изградња нове Саборне цркве представљала је један од најпозамашнијих црквених и јавних пројеката последњих деценија, јер је коштала више од 42.720.000 долара, а тај износ је прикупљен захваљујући прилозима појединаца, компанија и организација. Укупно је било 100.000 приложника.

Ова војна црква је трећа по величини у Русији, а после цркве Христа Спаситеља у Москви и Исакијевског собора у Петрограду.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског Информативна служба СПЦ)

РУСКА ЦРКВА РУСКА ПАТРИЈАРШИЈА ПАТРИЈАРХ КИРИЛ ОРУЖАНЕ СНАГЕ ВОЈСКА