МИНИСТАРСТВО КУЛТУРЕ УКРАЈИНЕ: „КИЈЕВСКА ПАТРИЈАРШИЈА“ ЗВАНИЧНО УГАШЕНА

Упркос јавномм инсистирању и правним маневрима „патријарха“ Филарета Денисенка, украјинско Министарство културе прогласило је његову „Кијевску Патријаршију“ (КП) званично угашеном.
Према релевантној изјави Министарства, КП је престала да постоји када се присајединила „Православној Цркви Украјине“ (ПЦУ) у децембру 2018. године. Филарет и неколицина њему лојалних епископа супротставили су се овоме, јер иако су се присајединили ПЦУ на „Сабору уједињења“, никада није спроведен ни црквени ни законски поступак за гашење „КП“.
Министарство културе тврди, с друге стране, да је 15. децембра 2018. г. одржан „Помесни сабор“ КП на основу чије одлуке  је она ушла у састав ПЦУ и престала да функционише. Министарство такође напомиње да је његова изјава одговор на наводе о мешању државе у верске послове и на изјаве о „наводном наставку“ активности КП.
„Све функције организационих тела некадашње „КП“ пренесене су у надлежност релевантних управних органа ПЦУ, која је добила сва овлашћења и правне основе за доношење одговарајућих одлука о будућности тих верских организација, каже се у саопштењу Министарства.
Надаље, напомиње се да је на Светом Синоду ПЦУ 27. јула 2019. изгласан прекид активности свих организационих тела КП. Према изјави на званичној страници ПЦУ, одлучено је да се обуставе активности и „Украјинске аутокефалне Православне Цркве“ (УАПЦ), која се у децембру 2018.г. ујединила са „Кијевском Патријаршијом“ ради формирања „Православне Цркве Украјине“.
Почев од 29. јула 2019, према ПЦУ, управна тела КП и УАПЦ сада су постале комисије за ликвидацију које је основао Свети Синод ПЦУ. ПЦУ је званично регистрована 30. јануара 2019, када су КП и УАПЦ престале да представљају било какво верско удружење, наводе архијереји ПЦУ.
Међутим, како је Филарет обновио своју КП и покушавао да одржи контролу над имовином КП, Синод ПЦУ је морао да предузме овај корак гашења, пишу они.
Као одговор, Филарет је оптужио Министарство културе, Министарство правде и ПЦУ за незакониту ликвидацију статута КП. "Патријаршија" се не може ликвидирати без сагласности "Патријарха", сматра Филарет.
Подсетимо, Министарство правде је у мају изјавило да КП још увек постоји у службеном државном регистру. Филарет је одржао „Локални сабор“ КП 20. јуна 2019. са још три епископа, на којима су званично одбачени резултати „сабора уједињења“ и Томос о аутокефалији из Цариградске Патријаршије у ПЦУ и оживљавање КП званично проглашен.
„Вођство ПЦУ, заједно са неким државним функционерима, уништава Цркву која их је родила и довела на власт", написао је Филарет реагујући на одлуку Синода ПЦУ. Епифаније Думенко, предстојатељ ПЦУ, био је раније лојални десничарски човек Филарета у КП и примао је своја наређења и рукоположења из Филаретових руку.
Филарет је такође позвао одане му свештенике да не региструју своје парохије при ПЦУ. Такође је апеловао на украјинског председника Владимира Зеленског да заштити КП, тврдећи да је ПЦУ настала обманом Епифанија Думенко и бившег председника Петра Порошенка, и да је украјинском народу у интересу да то учини.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског Инфо служба СПЦ)