УКРАЈИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ОБРАТИЛА СЕ УН И ЕУ У ВЕЗИ СА МАСОВНИМ КРШЕЊЕМ ПРАВА ВЕРНИХ

Представник Украјинске Православне Цркве при европским међународним организацијама, Епископ баришевски Виктор (Коцаба), обратио се званичним лицима Организације уједињених нација, Организације за европску сарадњу и безбедност, Европске Уније и других земаља поводом масовног кршења људских права у Украјини и могуће ескалације верских сукоба.

Он је истакао да је УПЦ највећа Црква у Украјини са 12.000 парохија. Ове храмове и манастире посећују милиони грађана Украјине који воле своју земљу и свој народ. Непрестано се моле за прекид рата и успостављање мира у својој отаџбини. Међутим, на велику жалост, православни верници у Украјини постали су жртве политичке игре првих људи државе, који су у те процесе увукли и цариградског патријарха Вартоломеја, што је већ довело до многобројних сукоба на верској основи.

Данас наше храмове, који имају 1000-годишњу историју, заузимају, вернике туку, а државни чиновници присиљавају свештенослужитеље УПЦ да пређу у „нову Цркву“, коју подржава председник Украјине. Служба безбености Украјине зове наше свештенике на информативне разговоре, а наши архијереји могу путовати преко границе само после претходног информативног разговора. У овом обраћању сагледаћете шокирајуће кадрове како се туку верници и заузимају храмови у присуству сарадника полиције, што је постало свакодневна појава у нашој држави...

Милиони верних наше Украјинске Православне Цркве апелују на званичне личности европских и међународних установа и молие их да снажно подигну свој глас и умешају се у ова збивања у Украјини, и да „сходно својим пуномоћјима и мандатима поступите и заштитите праву страну уз помоћ савремених иструмената дипломатије права и правосуђа.

Позивамо све заинтересоване новинаре, бранитеље законитости, чиновнике УН, ЕУ и других земаља да дођу у Украјину и својим очима виде шта се збива, и детаљно испитају наш тежак положај.

Извор: Православие.ру (с руског Инфо служба)