Цариград у јануару додељује аутокефалност Кијеву

Софиски собор у Кијеву

Цариградска патријаршија ће предати Украјини томос о аутокефалности уочи православног Божића, саопштио је портпарол неканонске Кијевске патријаршије Јевстратије Зорја.

„Томос васељенског патријарха треба да буде уручен поглавару (нове цркве у Украјини) 6. јануара“, рекао је Зорја, преносе украјински медији.

Он је напоменуо да би 6. јануара у Цариграду „требало да буде одржана литургија, уз саслужење васељенског патријарха и поглавара (помесне цркве), а након тога ће бити уручен томос“.

Говорећи о ујединитељском сабору, архиепископ је истакао да ће јерарси Украјинске православне цркве Кијевске патријаршије доћи на сабор 15. децембра.

Према његовим речима, УПЦ КП ће већ на Сабору представити свог кандидата за поглавара помесне цркве.
Међутим, више од педесет епископа канонске Украјинске православне цркве вратило је цариградском патријарху Вартоломеју позивницу на „ујединитељски сабор“, саопштила је прес-служба Украјинске православне цркве.
„Тако је поступило већ 56 архијереја, не рачунајући епископе који су од самог почетка одбили да приме позивнице“, додаје УПЦ.

Власти у Кијеву и неканонска црквена структура у Украјини раније су саопштиле да очекују да ће до краја године добити томос о аутокефалности од Цариграда. Међутим, њега може да прими само поглавар „јединствене“ црквe који мора да буде изабран на „ујединитељском сабору“ православних цркава у Украјини.

Планирано је да се сабор одржи 15. децембра у Кијеву. Канонска УПЦ је саопштила да неће учествовати у овом догађају.

Извор: ТВ Храм