Живоносни источник - ОБИЧАЈИ У С. МАКЕДОНИЈИ

Источни Петак се у Македонији назива још и Балаклија, Градски Велигден (Градски Васкрс) и Голем Петок (Петак пре Васкрса се зове Велики Петак, а овај Голем).

Балаклија - од балик, на турском: риба. Постоје две тумачења о овом називу. Прво и реалније: да су Турци тако назвали чудотворни извор Пресв. Богородице, јер је у њему било пуно (златних) риба. Друго тумачење: се темељи на легенди о паду Константин-града. Наиме, неки калуђер из ман. Живоносни Источник, је пржио рибе када су дошли код њега и рекли му да је пао Константинопољ. Тада је калуђер рекао: „Пао је Царски град, као што може ова риба да скочи у извор и опет да заплива!“ Риба коју је пржио скочила је из тигања и запливала у води, али како је била пржена само са једне стране, остала је са једне стране „златна“ а са друге као пржена. Затим су се такве рибе намножиле у чудотворном источнику.

Градски Велигден - се зове јер су многи градови у Македонији имали славу на овај дан. Тада су сељани из околине долазили на панађуре (вашаре) у градове, и у госте код својих градских рођака. Млади пак после службе Божије, најчешће у оближњим манастирима (Прилеп - манастир свети Архангели, Битољ - Јени маале, Велес - ман. св. Димитрија, Скопље - ман. св. Јована Крститеља, Охрид - Света Богородица Каменско, Тетово - црква Пресвете Богородице, Горња Чаршија итд.) где имају чудотворни балаклијски извори, су одлазили на тзв. уранак.

Дан за уранак у Македонији је био Источни Петак до доласка комуниста на власт, а од тада 1. мај - тзв. Празник рада.

Извор: Нови Србљак

ЖИВОНОСНИ ИСТОЧНИК МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА