ЉУДИ СЕ НЕ РАЗБОЉЕВАЈУ ОД СВЕТОГ ПРИЧЕШЋА

Људи се не разбољевају од Светог Причешћа, јер Свето Причешће је заиста Тело и Крв Господа нашега Исуса Христа, животодавца. Не заборавимо да је ово основно учење Цркве, која је прошла кроз историју пандемија, много суровијих од оне кроз коју ми данас пролазимо.Свето Причешће даје истински живот, оно не уништава живот – ни биолошки, нити, поготово, духовни. Рећи тако нешто је богохулно, премда људи у незнању то заиста говоре.

Управо из тог разлога изнећемо нека од сведочанстава у вези са овом темом:

Сведочанства

Свети Антим Хиоски и свети Никифор Лепрозни

Свети Антим Хиоски је редовно причешћивао оболеле од лепре и туберкулозе. Лекари и научници су му саветовали да то не чини, јер је оно главни извор заразе, нарочито за њега самог.

Окружен непрестаним притиском од стране лекара, након што је причестио све оболеле људе, узео је Часне Дарове испред отворених царских двери, наочиглед свих. Сви су говорили да ће умрети кроз неколико дана. Не само да свети није преминуо, већ је поживео још много година након тог догађаја, имајући међу оболелима и светога ученика – светог Никифора Лепрозног.

Свети Никифор се недавно јавио једноме од студената Атинске академије (богословије под управом Ватопедског манастира) у капели Академије, и утешио га рекавши да је она под заштитом светих Бесребреника, те да се не плаши, већ да се са свим искушењима која ће доћи суочи са вером и стрпљењем и светитељ ће помоћи. Светитељ је потом ишчезао, остављајући за собом веома снажан, благоухани мирис.

Боговерни отац Хризант (Куцулогианакис)

Осим светог Антима, благочестиви отац Хризант (Куцулогианакис) са острва Спиналонга (које су настањивали лепрозни болесници) не само да је, током десет година, након Литургије узимао Часне Дарове не заразивши се лепром, већ, штавише, будући да је приступ острву био забрањен, отац Хризант је ноћу пливао до острва да би за болесне служио свету Литургију и причестио их. Открићем лека за лепру и исцелењем лепрозних који су у то време живели, болница за лепрозне је затворена 1957. године. Међутим, отац Хризант је остао на острву до 1962;да би душама упокојених лепрозних болесника вршио помен током пет година након што је преминуо последњи оболели од лепре. Отац је био последњи човек на том острву.

Свето Причешће током Великог поста

Као што можемо да видимо, људи се на разболевају од Светог Причешћа, већ се дешава управо супротно. То се може видети и у уобичајенијем случају када се – Не дај Боже! – плесан дотакне Часнога Тела, што може да се деси уколико током Великог поста изостане исправно старање. У том случају, Часно Тело се обично употребљава за Свето Причешће, при чему плесан нема штетно дејство на људе.

Закључак

Имајмо на уму да је претходно наведена тек неколицина примера из скорије историје Цркве. Људи се не разболевају од Светог Причешћа, иначе се наведена чуда не би десила, итоком вишевековне историје Цркве умирале би хиљаде људи.

Превод с енглеског језика: Наташа Колунџић

Извор:  The Holy Communion does not make people sick – photo journal from the Chapel of Holy Unmercenary Healers, https://asceticexperience.com, 25. март 2020.

ДУХОВНЕ ПОУКЕ ПОУКЕ ЗА СВАКИ ДАН ВЕЛИКИ ПОСТ ЧАСНИ ПОСТ СВЕТИ ОЦИ СВЕТО ПРИЧЕШЋЕ КОРОНА ВИРУС COVID19