Арх. Сава Светогорац: СВАКИ ПРЕСТУП И НЕПОСЛУШНОСТ ДОБИ ЗАСЛУЖЕНУ КАЗНУ

Архимандрит Сава Светогорац: СВАКИ ПРЕСТУП И НЕПОСЛУШНОСТ ДОБИ ЗАСЛУЖЕНУ КАЗНУ

Одломак из беседе 3. априла 2022.

Све јасније видимо шта се догађа у Украјини где режим, који су наметнуле америчке тајне службе путем државног удара 2014, немилосрдно прогони нашу браћу Православне Хришћане, нарочито оне који говоре руски. Гледамо и слушамо веома трагичне вести да неонацисти „Азова“ Хришћане распињу на крстове. По свему судећи, ови неонацисти су повезани са окултним друштвом „Тула“ коме је припадао и Хитлер, где је Хитлер обучаван, и чији припадници немилосрдно прогоне Православне вернике. Поврх тога, припремљен је нацрт закона, можда већ и изгласан, који проглашава незаконитом канонску Цркву, Украјинску православну цркву (Московске патријаршије), а проглашава законитом псеудоцркву – коју је нажалост створила наша Васељенска патријаршија и коју су благословиле неке помесне цркве, попут наше Грчке цркве. И не само то, они планирају да присвоје сву имовину канонске Цркве. Ово је већ легализовани прогон свих Православних верника који се налазе у Украјини.

Ову псеудоцркву (лажну цркву), као што сам и раније више пута говорио, чине псеудоепископи (лажни епископи) који нису заиста хиротонисани, који су без хиротоније, и који сарађују са свим овим нацистичким батаљонима – чули сте, на пример, за „Азов“ и друге који делују у Украјини. Они су саучесници у обарању законите владе 2014. и у довођењу на власт ових који земљу предају у руке Западу. Ми се не бавимо толико политиком, него нас занима ово што се дешава, овај неправедни прогон, потпуно неправедни, и убијање Православних верника у Украјини.

Морамо много да се молимо Богу да се покају. Да се покајемо и ми, да се покају и сви они који су створили ову псеудоцркву. И архијереји, који сада јасно виде шта се дешава, барем тако мислим, треба да промене свој правац за 180 степени и да повуку своје одлуке. Макар грчки архијереји би требало да то ураде, просто да се запитају – као што смо и раније навели – како би њима било да то неко уради у њиховој Митрополији, у нашој Цркви? Да им неко у њиховој епископији, у њиховој архиепископији постави неког другог архиепископа, који није хиротонисан, и да направи једну псеудоцркву, а затим да им све одузме, да ли би се њима то допало? Као што каже наш народ, ко другом јаму копа сам у њу упада, осим ако се покаје за то што је урадио.

Зато сви ми, и свештеници и верни народ, треба да се покајемо и да подржимо канонског Православног украјинског епископа, Епископа Онуфрија, а не псеудоепископа Епифанија, који није хиротонисан. Сви који су уз Епифанија, као и он сам, су или „хиротонисани“ од стране рашчињених или су сами себе „хиротонисали“. Чак је један од њих узео свете мошти, ставио себи на главу и на тај начин је сам себе „хиротонисао“! Да ли је могуће! Дакле, ово није само трагикомично, ово је исмејавање светиње, највећа хула на Бога. Та хула траје, наставља се, али је Бог никада неће прихватити. Он је дао ограничено време за покајање, али пошто је видео да нема покајања, почела је ликвидација и чистка овог комплетног безакоња, Бог је почео да рашчишћава овај безпоредак. Наравно да ћемо и ми осетити последице јер, по Речи Божјој, „Сваки преступ и непослушност доби заслужену казну“ (Јевр. 2,2), изузев ако се сви покајемо.

Нека је благословен остатак Свете Четрдесетнице! Хајде сви да се молимо да ова трагедија и овај прогон Православних верника у Украјини престане и да имамо срећан Васкрс.

Молитвама Светих Отаца наших, Господе Исусе Христе Боже наш, помилуј и спаси нас. Амин. Пресвета Тројица да нас све сачува.

Архимандрит Сава Светогорац
Манастир Свете Тројице, Едеса