КАКАВ ПОСТ ЈЕ НАЈБОЉИ?

Почео је други по реду вишедневни пост посвећен Светим апостолима, који почиње после Недеље Свих светих и траје до 12. јула.

Пошто се завршава у дан пре Петровдана и назива се Петровски пост. Овај пост, чији је почетак покретан (јер зависи од Празника над празницима), а завршетак је непокретан, установљен је на основу успомене на апостоле који су после Силаска Светога Духа, а пре одласка на проповед Светог Јеванђеља, постили (Дап 13,2-3). Због зависности почетка овог поста о Васкрсу, Апостолски пост најкраће може трајати једну седмицу и један дан, а најдуже шест седмицâ.

Кратак преглед вишедневних постовâ

У хришћанском животу који је увек саображен са богослужбеним ритмом, можемо уочити два веома битна времена који се међусобно смењују: Време припреме (поста) и време испуњења (празновања).

Тако у свештеној традицији наше свете Цркве, постове као благословене дане припреме можемо поделити на вишедневне, једнодневне и седмичне.

Вишедневни постови су: 1. Света Четрдесетница (или Велики Васкршњи пост); 2. Светоуспенски пост; 3. Апостолски пост; 4. Божићни пост;

Једнодневни постови су такође обично повезани за одређени празник: Крстовдан, Усековање главе Светог Јована Крститеља, као и у навечерје празника Θεοφάνεια  (Богојављења).

Седмични постови су свака среда и петак у току године, изузев оних дана када је пост забрањен.

Какав пост је најбољи? Без злобе.
Монах Симеон Афонски

ДУХОВНЕ ПОУКЕ СИМЕОН АФОНСКИ ПОСТ АПОСТОЛСКИ ПОСТ ПЕТРОВСКИ ПОСТ ЛИТУРГИКА БОГОСЛОВЉЕ