СТАРАЦ СОФРОНИЈЕ : АКАДЕМСКЕ ДИПЛОМЕ (ВИДЕО)

"И тако, када вас оставим, молим вас да се спасавате од тог застрањења. Од академских диплома. Једном сам срео у порти нашег манастира једног човека, и он каже да је добио звање доктора богословља. А ја му кажем: ''Па шта ви хоћете, то се цени више него светост у нашем помраченом свету? А докле су нас довеле те школе? Производе некаква стандардизована бића која говоре о стварима које никад нису доживели''. Одакле тај мрак у нашој Цркви? Одакле ти расколи? Ја сам више пута говорио, а Дух ме тера да опет понављам. Пре него што одем од вас, а мој крај је, наравно близу, хтео бих да се ви спасете од застрањења од којег страда савремени свет: богословског звања. Да не бисте стварали ни тачне теорије о Богу, које су разделиле хришћански свет. Размислите о женевском центру Светског савеза цркава. Преко двеста доктора богословља са различитим мишљењима. Откуд то? Бог је један. Како је дошло до тога да постоје конфесије које мрзе друге и гоне их, као што је сада гоњење на Православље по целом свету? Чиме ми изазивамо ту ненавист? Ми се бојимо да не увредимо буву, а нас мрзе више него злочинце. И то уопште није фантазија, ми то знамо из искуства. Али, да се не смућује срце ваше! Верујте у Христа Бога и наставите овај живот. Он је рекао: ''Како су мене замрзели, без разлога, тако ће и вас мрзети Имена Мога ради''. И тако, не губите суштину, која је, живети живот без греха. Ја лично не узимам учешће у екуменистичком покрету. Али моја идеја је била оваква: саберите се и расуђујте како се може проживети без греха. Долази двеста богослова, доктора богословља и сваки говори своју глупост, открива своје незнање и неукост, рекао бих... "

Извор: Старац Софроније о богословској науци