ЈАВНИ ПОЗИВ: ДАНИ ПАТРИЈАРХА ПАВЛА

Манифестација „Дани патријарха Павла” у Чачку са огранцима у Кућанцима (Хрватска), Гацку (Република Српска), Никшићу (Црна Гора) и Призрену (Србија), настала је из колоније „Крст патријарха Павла” која је постала важан део манифестације.

Фото: ђакон Драган С. Танасијевић
Идеја за колонију родила се 2015. године, са жељом идејног творца и оснивача да се анимирају креативни људи, који се баве дрворезом, да учествују у изради дрвених, резбарених крстова које приносе у част јеванђеоског дела патријарха Павла, а који ће својим делима, крстовима, обогатити манифестацију и трајно се уградити у културну баштину града Чачка и шире. Прва колонија одржана је 2016. године, а наредне 2017, 2018 и 2019. године. Дефинисан је облик и садржај какав би требало и убудуће неговати.

Патријарх Павле је посебно био везан за овај крај, будући да се његово духовно рођење одвијало, управо, у манастирима у околини Чачка, које је, с нескривеном радошћу, посећивао све до краја свог овоземаљског живота, посебно манастир Благовештење. Као искушеник боравио је у манастирима Вујан, Тројице и Благовештење, у којем се замонашио 1948. године. Као искушеник, у манастиру Вујан, Гојко Стојчевић (патријарх Павле) је изрезбарио дрвени крст („Вујански крст патријарха Павла”), који се чува у ризници тог манастира. У вези с тим, родила се идеја о образовању колоније „Крст патријарха Павла”.

Колонија је основана у циљу баштињења дела патријарха Павла, а сада је у саставу манифестације „Дани патријарха Павла”. Темељ колоније је приношење ручно резбарених дрвених крстова (или у комбинацији дрвета са другим материјалима), у знак поштовања према делу патријарха Павла. Сваке године се, од стране компетентног жирија, уочи Крстовдана (27. септембра), обавља оцењивање приспелих радова и бира најбољи, чијем аутору се и додељује годишња награда. Аутор најбољег крста се и новчано награђује, а добија и луксузно урађену плакету (диплому, у кожном повезу) са знаком манифестације. Аутори осталих крстова добијају награде за учешће, и, такође луксузно урађене захвалнице – у папирном повезу. Покровитељ и носилац ове, као и свих других активности у оквиру манифестације је град Чачак.

Крстови се трајно чувају са подацима о делу и ауторима. С обзиром на довољан број крстова дарованих за претходне четири године, организују се изложбе где за то постоји интересовање, широм света, свуда где живе Срби и где се чува сећање на блаженопочившег патријарха Павла. Изложбе прате штампани, адекватно опремљени каталози крстова.

На дан Воздвижења Часног Крста – Крстовдан (27. септембар) у манастиру Благовештење (Овчар Бања, Чачак), после Свете литургије, у присуству верног народа, свештенства и монаштва, гостију из места огранака манифестације, руководства града Чачка, јавних установа и установа културе Чачка, поштоваоца лика и дела патријарха Павла, на уприличеној свечаности отвара се манифестација. Свечаност прати изложба крстова из фондације колоније односно манифестације са крстовима приспелим од претходне године. Свечаност оплемењује хорско појање литургијских и других песама.
Означава се завршетак колоније уз доделу награде за најбољи крст, по одлуци стручног жирија, и захвалница учесницима колоније.

Очекујемо и од вас, ручно рађени дрвени, крст, у знак поштовања према човеку који је живео по Јеванђељу. Ваше радове очекујемо најкасније до 31.8.2020. године, а радови који не буду благовремено приспели, ући ће у конкуренцију за наредну годину. Име аутора остаће забележено уз његово дело, које ће се чувати док траје људски род. Изрезбарите и принесите и Ви крст у част богоугодног лика и дела патријарха Павла који ћемо заједно узнети њему у част 27.9.2020. године. Укупна висина крста да не прелази 33 цм (ако се ради постамент, и он се урачунава се у укупну висину).

Вашу намеру да изрезбарите крст у част светог Павла патријарха српског и његовог дела, предочите до 30. 6. 2020, на адресу [email protected], а крст урађен по вашој замисли доставите, до 31.8.2020, на адресу: „Дани патријарха Павла” (Туристичка организација Града Чачка), Градско шеталиште бб, 32000 Чачак. За додатне информације обратите се оснивачу и старешини колоније Драгу Милошевићу на горе наведену електронску адресу.

Организациони одбор манифестације „Дани патријарха Павла”

НАЈАВА ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ ЧАЧАК ДРВОРЕЗ