ПОВОДОМ УСТАНОВЉЕЊА ПРАЗНИКА СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА

Наши преци вјековима као свједочанство и опомену о важним историјским догађајима подизали су завјетне храмове.

Поводом одлуке државног руководства Републике Србије и Републике Српске о установљењу Празника српског једниства, подсјећамо на идеју Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског г.Фотија о градњи Храма српског јединства.

Празник српског јединства, слободе и националне заставе, 15. септембар, обиљежаваће се поводом дана када је пробијен Солунски фронт.

Саборност и јединство српски народ остварује, и оствариваће, управо у својој Цркви кроз сва покољења.

"Потребно нам је јединство српског народа, јединство са Црквом и са матицом Србијом и желимо да изградимо завјетни храм код Бијељине који би објединио српски народ са обје стране Дрине и свједочио да смо један народ који живи у слози", рекао је владика Фотије.

Владика је  додао да би требало да завјетни храм, који ће бити посвећен Светом Сави и Светом Симеону Мироточивом, буде изграђен у близини будућег ауто-пута који ће спајати српски народ.

Та црква би требало да буде нешто што нас повезује, обједињава, како у Републици Српској, тако и у матичној држави Србији, наглашава Епископ. Према његовим ријечима, нови велелепни храм биће завјетна црква ширег значаја од обичне парохијске цркве, јер ће окупљати Србе са свих континената.

Повезане вијести:

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ НАЈАВИО ИЗГРАДЊУ ХРАМА СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА