ВЈЕРА НАС ЈЕ ОДРЖАЛА: Василије Перић о православљу у Угљевику поводом 110 година Црквене општине

Вјера Србинова, православље, у нашем крају, како што знате, у пуном сјају, засијало је још у средњем вијеку, када су славни Немањићи, подигли, одавно, већ, чувени Манастир Тавну.

Коријени наше вјере, наше духовности, наше културе, традиције и обичаја дубоки су и широки у сваком погледу, на што смо, с разлогом, поносни и срећни. И није чудо што наш народ, за православље своје каже:

-Вјера нас је одржала њојзи хвала! Заиста јесте, увијек, кроз вијекове, деценије и године“ истиче Василије Перић поводом великог јубилеја 110 година Црквене општине Угљевик.

Ријеч је, како каже начелник Угљевика, иначе замјеник предсједника Епархијског управног одбора Епархије зворничко тузланске „ о годинама, које су припадале и нашим славним, дивним и добрим прецима и нама, који су знали да живот без вјере, означава човјека без духовне снаге на којој су засновани сви наши успијеси, али и без чега не бисмо могли да претрпимо сав онај јад, муку, бол, тугу, неправду и невољу, који су нас пратили  свих ових 110 година“.

- Црква је оджала вјеру у нашем, овдашњем православном становништву, али не само то. Развила је дубоки осјећај блискости са нашим сународницима са обје обале Дрине и Саве – наглашава Перић и додаје:

-И није чудо што су многи наши људи, одавде, у Велики рат отишли, да бране матицу своју Србију, знајући да се тако брани и своје огњиште и крст часни и слобода златна. Те њихове лекције добро смо запамтили и држимо до њих ми који смо, данас, листом, везани за своју вјеру и своју Мајку Српску православну цркву. Нико, баш нико, ничим и никада, не може да подијели, омеђи, уоквири како му падне на ум наш српски, православни духовни простор. Бранили смо се и одбранили. Чували и сачували. Остали смо вјерни вјери својој и кад то није било ни лако ни једноставно. Чували смо вјеру своју у ратовима, када су надирали освајачи и окупатори, али и у миру од оних који су хтјели да је затру за сва времена. Богу хвала нису успјели-каже Перић.

Снажан Богомољачки покрет владике Николаја Велимировића, највећег чеда који је родила Мајка Православка после Светога Саве, истиче Перић,„пред Други светски рат, у овом крају, који је предводио, овде, чувени архимандрит Данило Билбија, игуман Манастира Тавна, ударио је додатну снагу ионако вјерујућем народу“.

- И безбожничка власт није успјела да убије духовност Србинову као ни они који су нас окупирали, освајали, стављали на највеће муке и невоље на које може да се стави човјек од мучења, убијања до рада у логору. Побједила је духовна снага нашег човјека. Посљедњих двадесетак година представљају оне за које се могу рећи да су најбоље што се икада десило на релацији Црква локална власт. Нашу Мајку Цркву доживљавмо као део свог живог организма као и она нас. Број и љепота храмова, које смо заједно подигли благодети од вјеронауке и велико интересовање за ту наставу, пуни наши храмови вјерника,  који нису само традиционалисти већ вјерујући у правом смислу те речи свједоче да је 110 година Црквена општина Угљевик радила непрестано вриједно, радно, посвећено и с љубављу са својим вјерницима, парохијанима на сваком кораку.

Извор: Новости

ЈУБИЛЕЈ УГЉЕВИК ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ