МЈЕСТО ИЗ КОЈЕГ СУ СРБИ ОТИШЛИ У СМРТ ВАСКРСАВА НАКОН 80 ГОДИНА

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Награђен Симићев новински текст

Новински текст Ненада Симића „Мјесто из којег су Срби отишли у смрт васкрсава након 80 година“ награђен је другом наградом у оквиру Четвртог културно- просвјетног збора „ Лука Милованов Георгијевић“, које реализује Српско провјетно и културно друштво „Просвјета“ из Сребренице.

Жири је Симићев рад, који описује вријеме страдња Срба Лужанске парохије за вријеме Другог свјетског рата и времену у којем се изгради Спомен - парк, изабрао међу 30 пристиглих радова. Рад ће бити објављен и у „Просвјетином“ часопису „Сребрени вијенац“.

На објављени конкурс „Просвјете“ за пјесничке и прозне радове, новинске текстове и ђачких литерарних радова на задане теме стигло је укупно 240 пријава са 400 радова из разних дијелова бивших југословенских простора, аутора који пишу ћирилицу на српском језику.

Просвјетно- културни збор “Стопама Луке Милованова Георгијевића“ биће одржан током новембра, а називи награда носе имена значајних књижевних стваралаца, културних, просвјетних и радника из области информисања који су рођени у Сребреници.

О награђеном

Симић је рођен 1981. године у Дервенти. По занимању је Дипломирани економиста пословне економије, али је у области медији ангажован више од 20 година.

Оснивач и власник регионалног листа Посавске новости /2008./ Један од оснивача и први предсједник Удружења дописника и новинара општине Дервента/ 2006./

Предсједник Српског књижевног клуба “Вихор“ Дервента од /2018./

Предсједник Подружнице за Републику Српску и БиХ Удружења европске академије српских наука и умјетности из Словеније

Има објављену збирку пјесама под називом “Свагда“/2010./, и Књигу “Укоричене године“ поводом 18 година новинарског рада /2018/. Заступљен у неколико заједничких зборника пјесника. Један од заслужних за успостављање сарадње са дијаспором, посебно у Словенији и Србији.

Добитник је више повеља и захвалница за учешће на културним манифестацијама и заступљености у зборницима, који се тим поводом штампају.

Борачка организација Брод за заслуге на плану афирмације резултата Одбрамбено-отаџбинског рата, Борачке организације Републике Српске и Општинске борачке организације наградила Плакетом /2019./

Побједник Међународног конкурса “Сузе Козаре” са пјесмом “Ноћ злочина над Козаром” /2020./ Вишегодишње искуство у области медија. Новински текстови објављивани су у многим седмичним и дневним новинама, ревијама на простору садашње БиХ и екс Југославије.  Члан Удружења завичајних писаца Прњавора и Удружења српских књижевника у Словенији.

Иницијатор одржавања књижевне манифестације у Броду „Покровско пјесничко саборовање“  и приређивач истоименог зборника.

Новинске прилоге уступио је за објаву и Епархији зворничко- тузланској и другим порталима у региону, све са циљем представљања - промоције Српске православне цркве, али и бројних искушења и страдања кроз вијекове српског народа.

Живи и ради у Дервенти.
ВИШЕ О ИСТОЈ ТЕМИ - Епископ зворничко-тузлански г.Фотије освештао Спомен-парк у Лужанима код Дервенте

СТРАДАЊЕ СРБА ПРОГОН СРБА ФАШИЗАМ ДРУГИ СВЈЕТСКИ РАТ ЛОГОР ДЕРВЕНТА ЛУЖАНИ УСТАШЕ КУЛТУРА