БИЈЕЉИНА: ГРАДСКА УПРАВА ПОДРЖАВА „ИЛИНДАНСКИ САБОР“ У ПОЖАРНИЦИ

Градоначелник Бијељине Љубиша Петровић разговарао је са представницима Српске православне цркве и Завичајног удружења Тузлака о подршци Градске управе у организацији „Илинданског сабора“ у Пожарници, који ће се одржати 2. августа.

- Позивамо све Тузлаке да заједно, на дан Светог пророка Илије у 15 часова, присуствујемо традиционалном „Илинданском сабору“ у Пожарници, који ће се одржати под покровитељством Завичајног удружења Тузлака и градоначелника Љубише Петровића. Бесплатан превоз из Бијељине биће обезбијеђен за све заинтересоване посјетиоце сабора. Ове године обиљежавамо 125 година од освећења пожарничког храма Вазнесења Господњег, који је заштићен као национални споменик и културно добро БиХ. Храм је порушен у току рата, генерално је обновљен 2016. године, а прошле године је започето обнављање фрескописа - истакао је парох тузлански и пожарнички Спасоје Радовановић.

У Пожарници тренутно живи око стотину Срба, у 63 домаћинства, а прије Одбрамбено-отаџбинског рата Пожарница је имала пар хиљада становника, углавном Срба, у око хиљаду домаћинстава.

- Подржаћемо организацију „Илинданског сабора“ и Србе у тузланској регији на сваки могући начин, материјални и нематеријални. Тузлаци су у Одбрамбено-отаџбинском рату дали велики допринос одбрани Семберије, јер тада се Семберија бранила на Мајевици, зато имамо обавезу да заједно, у љубави и слози, обиљежавамо и подржавамо организацију њихових светковина. Са Завичајним удружењем Тузлака договорили смо и да заједно, од институција Града Тузла и Тузланског кантона, инсистирамо на побољшању статуса српских повратника и инфраструктуре српских села - додао је градоначелник Петровић.

Извор: Град Бијељина

СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА ПОЖАРНИЦА САБОР ТУЗЛАКА ГРАДСКА УПРАВА ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ