"ПРОТА ДИМИТРИЈЕ БИЈЕЉИНСКИ" на Сајму књига у Београду

Фото: Бијељина данас
“Прота Димитрије бијељински” историчара Саше Мирића изложена је на овогодишњем Сајму књига у Београду, на штанду Српске православне цркве. На истом штанду су први пут изложене књиге Издавачке куће ''Синај'' Епархије зворничко-тузланске.

Ова књига објављена је 2021. године са благословом Епископа зворничко-тузланског господина Фотија и говори о животу и раду бијељинског свештеника Димитрија Марковића (1823-1895).

- Сајам књига у Београду као најзначајнија културна манифестација нашег региона није одржан 2020. и 2021. године због пандемије корона вируса. Због тога је овогодишњи београдски сајам књига изузетно важан јер читалачка публика цијелог региона, и шире, сада има прилику да се упозна са књигама које су објављене у протекле двије године. У том смислу, драго ми је да и ми из Бијељине имамо шта да прикажемо широј читалачкој публици, каже Саша Мирић, аутор књиге “Прота Димитрије бијељински”.

Мирић додаје да је основни задатак ове књиге да спаси од заборава свештеника Димитрија Марковића који је, по мишљењу аутора, једна од најзначајнијих личности у историји Бијељине. Прота Димитрије Марковић служио је у бијељинској парохији пуне 52 године и дао је значајан лични допринос српском националном покрету за ослобођење од вишевијековне турске власти.

Извор: Бијељина данас

КЊИГА САЈАМ КЊИГА КУЛТУРА