Власеничка прва

Парох:
Илија Илић, протојереј-ставрофор

О парохији
Власеничку прву парохију чини дио Власенице и то мјесне заједнице Центар и Крушевик, као и села: Горњи Залуковик, Шадићи и Мишари.

Парохијски храм
Храм Светих апостола Петра и Павла у Власеници nалази се на доминантном мјесту у центру градског језгра Власенице. Подигнут је 1889. године. Тај податак налази се  забиљежен на вањској страни звоника. Освештао га је митрополит сарајевски Ђорђе (Николајевић). Изнад портала стоји уклесано у камену: „Во имја Оца и Сина и Светога Духа, храм овај светих апостола Петра и Павла довршен је 1889. г. при владању Њ. Ц. К и апостолског величанства Франца Јосифа I и црквеног поглавице Архиепископа и Митрополита Дабробосанског Господина Ђорђа Николајевића, прилозима високе земаљске владе и српског православног народа Општине Власеница и трудом мјесног пароха Ђорђа Марковића“. Љетопис ове цркве говори да је по потреби првих српских досељеника у Власеницу Петра Сунарића и Јова Јокића дошао за свештеника у Власеницу прота Јаков Поповић из Гајева. Њих тројица су основали Црквену општину у Власеници. Када су добили дозволе и сакупили 23 000 круна у злату, почела је градња храма на земљишту које је поклонио предсједник Црквене општине Јово Ђокић (Тугово-Власеница). Црква је грађена од мермера(романита), велике тврдоће и посебно лијепог изгледа. У градњи цркве посебно су се истакле породице Јокић и Мићић. Главни неимар цркве био је Тома Бољешић из Сушака. Цркву је осликао у српсковизантијском стилу Милан Косановић, касније замонашени Тимотеј 80/90-тих година 20. вијека. Иконостас је израдио 1990. г. Миливоје Рудовић из Јеловца (Хан Пијесак) а као дар храму приложио га је господин Петар Јокић из Београда. Не зна се аутор икона на иконостасу. Прекривање цркве бакром извршено је 1977. године добровољним прилозима вјерника. Умјесто дрвене столарије оштећене у последњем рату, уграђена је 1994. године комплетна алуминијумска браврија на светом храму.

Матичне књиге
Парохијске матичне књиге воде се од оснивања Црквене општине Власеница 1889. године. Данас се чувају књиге од 1954. године. Све књиге које недостају из ранијег периода налазе се дијелом у полицијској станици Власеница, а дијелом у матичном уреду у Власеници. Књиге које нису у црквеном посједу, добрим дијелом су оштећене и непотпуне.