Осиња

Ђакон
Горан Новић

О парохији

Осињску парохију чине села Осиња, Горњи Церани и Црнча.

Парохијски храм

Храм Светог великомученика Пантелејмона у Осињи

Храм је димензија 14,5х6,5 метара. Градња је завршена 1964. године, а исте године храм је освештао епископ зворничко-тузлански Лонгин Томић. Око изградње храма старао се игуман Софроније Ракетић, администратор парохије.

Храм је први пут генерално обновљен у вријеме пароха Милоша Субића. Након завршене обнове храм је освештао чином обновљења 09. августа 1988. године епископ зворничко-тузлански г. Василије. Том приликом кум храма био је Живко Станковић из Осиње.

Друга генерална обнова почела је у мају 2012. године и још траје.

Предање памти цркву брвнару из турског времена, која је била подигнута на земљишту фамилије Новић, на мјесту данашњег храма.

Епископи зворничко – тузлански Фотије и осечкопољски и барањски Херувим, yз саслужење бројног свештенства, освештали су 13. августа 2023. обновљени храм Светог великомученика Пантелејмона у Осињи.

Матичне књиге

Све старе матичне књиге су уништене у Другом свјетском рату, или су их одузеле комунистичке власти. Поново се уредно воде од 1956. године.