Извештај о страдању хришћана у Сирији

У 20. веку у Сирији је било 30% хришћана, а пре грађанског рата 2,5 милиона, а данас само пола милиона.

У извештају се наводи патња хришћана у Сирији, која је током седам година била невина жртава сукоба где се води  рат као изговор  глобалистичких и регионалних сила. Извештај се фокусира на злочине и чинове бруталности према свештеницима свих хришћанских вероисповести у Сирији, које су починила неидентификована лица. Извештај има за циљ да расветли ове злочине који су усмерени на суштинско постојање хришћана у региону.

Јамил Елиас Диарбакерли, извршни директор Асирског мониторинга за људска права, у уводу извештаја излаже историју хришћанства у Сирији и његову улогу и допринос у изградњи културе и друштва у Сирији.

На почетку 20. века, према извештају, сиријски хришћани чинили су 30 посто сиријског становништва. Али њихов број је опао већим делом столећа, узрокован многим чиниоцима, као што су  емиграција из политичких, економских, друштвених и верских разлога, као и низак наталитет. У овом тренутку у Сирији има пола милиона хришћана, док су 2010. године, према полузваничној статистици, они сачињавали  осам до десет процената укупног становништва од око 25 милиона.

Као последица егзистенцијалне несигурности, Диарбакерли види хришћане подељене у три групе. Први су присталице режима, и они чине „већину у хришћанским улицама“. Друга група која званично и отворено стоји са сиријском опозицијом, мада су у мањини. Велика већина сиријских хришћана спада у трећу групу која се може назвати „тиха група“.

Диарбакерли закључује да су хришћани „принели хиљаде жртава, док су стотине њих заточени, киднаповани и присилно нестали. Њихове цркве и манастири су уништени, трговине, фабрике, домови и земља су пљачкани, а неколико хришћанских свештених лица су прогнани током тих ратнних догађања“.

Поред тога, сиријски градови и села широм земље су напустили њихови хришћански становници, као што су Рака, Деир Ел-Зор, Рас ал-Аин, Ма'лула и асирска села Хабурског басена, остављајући стотине хиљада људи интерно расељене или присиљене да избегну у Либан, Јордан, Египат, Ирак, Турску и другде. Прогони и чинови бруталности према људима обрађених у извештају само су део онога што су хришћани у Сирији до сада поднели.

Овим извештајем Асирски мониторинг за људска права намерава да скрене пажњу међународне заједнице на страдања хришћана који су постали специфична мета. Осим тога, извештај има за циљ да се апелује на међународну заједницу да оконча хаос у Сирији, заштити жртве геноцида и очува оно што је преостало од ових историјских заједница пре него што буде прекасно.

Извор: ОСР (са енглеског Инфо служба СПЦ)

СИРИЈА