ТЕСЛИЋ: СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА (ВИДЕО)

Светосавску бесједу говорио је вјероучитељ Тадија Никчевић, који је својим ријечима поручио свима да је овај јубилеј позив свима да своју вјеру у Христа обновимо, а своју хришћанску љубав учинимо постојанијом у истинској саборности, те је стога  позив Светога Саве да будемо Савозванци, а не самозванци.

Држите реч Божју и свету вјеру Његову,
и трисвето име Његово с чистим срцем призивајте,
и не ленећи се у светим молитвама припадајте к Њему,
исповједајући гриехове своје, плачући са сузама пред Њим,
и Њему појући и препојући у срцима вашим непрестано,
дан и ноћ, не слабећи

(Жичка беседа Светог Саве о правој вери 1220. године)

Дан радости и празновања за Српску Цркву у лику и дјелу њеног Првог Архиепископа Светога Саве, свечано је у Господу заблагодарен и прослављен у парохијама теслићким.

Литургијским сабрањем, молитвом и традиционалним учешћем  најмлађих у светосавским појањима и словима о Светоме Сави отпочело је саборовање  у Христовом светитељу – Светоме Сави.

Свечана Светосавска академија, у поводу 800-те годишњице добијања самосталности, одржана је у Великој сали СПКД „Просвјета “ Теслић, а у организацији: парохија теслићких, Светосавске омладинске заједнице, „Просвјете“ Теслић, Културног центра и Туристичке организације.

Овогодишњу свечаност својим изведбама употпунили су: проф. Биљана Ђуровић са умјетничком групом из Београда, пјевница при храму Св. Саве на Врачару и аматерски глумац Милош Милићевић из Добоја. Својим драмским и музикалним изведбама, сви заједно су лик и дјело Светога Саве приказали теслићкој публици онако како то доликује Првом српском Архиепископу  и  Просвјетитељу који је био наставник, првопрестолник и учитељ пута, који води у живот и који је засадио своју освећену децу као дрва маслинова у рају.

Светосавску бесједу говорио је вјероучитељ Тадија Никчевић, који је својим ријечима поручио свима да је овај јубилеј позив свима да своју вјеру у Христа обновимо, а своју хришћанску љубав учинимо постојанијом у истинској саборности, те је стога  позив Светога Саве да будемо савозванци, а не самозванци.

Свети Сава нас изнова и сваке године позива да своју вјеру у Христа чувамо јер је она бисер који се чува ни пред чије ноге се не баца. Ако истински и одговорно вјерујемо да је он наш заступник пред Христом у духовној трпези Његовој, онда сви заједно можемо запјевати: Ускликнимо с љубављу Светитељу Сави!