О ЈЕДИНСТВУ ЦРКАВА (ВИДЕО)

Постоји велика разлика између Истока и Запада. Један Западњак који се крсти као православни, треба да проведе многе године у Православној Цркви, под  руководством искусног духовника, како би задобио чисту православну разборитост и етос. До тада не може и не треба да бива учитељем људима  који су "у сржи" православни, који су се родили и одрасли као православни. То је разлог због ког не може доћи до "сједињења Цркава". Кроз разговоре може да се постигне неко упознанство, које може "политички" да помогне, без да нашкоди Православљу. Али постизање "сједињење Цркава" је тешко, готово немогуће. Они који говоре о "сједињењу Цркава" не познају ни менталитет инославних нити узвишеност Православља. Неки од инославних мрзе православне. Доказ за то је када неки Западњак постане будиста или марксиста, домаћи његови не одбацују га из своје породице, али ако постане православни онда га одбацују.

(Старац Софроније Сахаров)

ДУХОВНЕ ПОУКЕ СОФРОНИЈЕ САХАРОВ СВЕТА ГОРА МАНАСТИР ЕСИКС