Дан и крсна слава Републике Српске

Поводом крсне славе и Дана Републике Српске, Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј началствовао је 9. јануара 2019. године, на празник Светог првомученика и архиђакона Стефана, светом архијерејском Литургијом у Саборном храму Христа Спаситеља у Бања Луци.

Саслуживали су Митрополит дабробосански г. Хризостом, Епископ бањалучки г. Јефрем, Епископ зворничко-тузлански г. Фотије и Епископ бихаћко-петровачки г. Сергије и Епископ захумско-херцеговачки г. Димитрије, као и протојереји-ставрофори Ратко Радујковић и Војо Балабан, синђели Платон и Теофило,  протођакон Радојица Жагран и ђакон Зоран Ђурић.

Светој архијерејској Литургији присуствовали су председавајући Преседништва  БиХ г. Милорад Додик, председница Републике Српске гђа Жељка Цвијановић, преседник Владе Републике Српске г. Радован Вишковић и председник Народне скупштине Српске г. Недељко Чубриловић.

У славу и част Светог првомученика и архиђакона Стефана, крсне славе Републике Српске, Његова Светост Патријарх је преломио славски колач са највишим званичницима Републике Српске.
***

Уочи прославе, Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј свечано је дочекан 8. јануара 2019. године у вечерњим часовима у храму Свете Тројице у Бања Луци где је служена доксологија.

Његову Светост Патријарха дочекали су председница Српске Жељка Цвијановић, премијер Радован Вишковић, председавајући Председништва БиХ Милорад Додик и Преосвећена господа Епископи бањалучки Јефрем, зворничко-тузлански Фотије и бихаћко-петровачки Сергије. Патријарх Иринеј служиће 9. јануара 2019. године, на празник Светог архиђакона Стефана - крсну славу Републике Српске, свету архијерејску Литургију у Саборном храму Христа Спаситеља у Бања Луци са почетком у 9 часова. Пре Литургије, испред бањалучког Саборног храма биће организован дочек Патријарха и архијереја Српске Православне Цркве.

Више видите овдје - ТЕМА ДАНА РТРС-а: Дан Републике Српске

Фото: Страхиња Крагуљ