МИТРОПОЛИТ ХРИЗОСТОМ: ОПОРУКА ПОЧИВШЕГ ПАТРИЈАРХА - ЈЕДИНСТВО СРБА

На 40. дан од упокојења Патријарха српског Иринеја, данас, 29. децембра 2020. године, у крипти Храма Светог Саве на Врачару служена је Света Заупокојена Саборна Литургија, а затим и четрдесетодневни парастос блаженопочившем Патријарху. Началствовао је Високопреосвећени Митрополит дабробосански и мјестобљуститељ трона српских патријараха Г. Хризостом, уз саслужење више архијереја СПЦ и појање певнице Светосавског храма, као и оба мешовита хора Певачког Друштва Храма Светог Саве, под управом др Катарине Станковић. Радио Слово љубве је реемитовао директан пренос благодарећи ТВ Храм.

Митрополит Хризостом је у беседи истакао да је духовна опорука блажене успомене Патријарха Иринеја да чувамо јединство српског народа кроз Цркву, језик, писмо и културу, да као зеницу ока свога чувамо нашу Светосавску Цркву у миру, слози и јединству, на наше мученичко Косово и Метохију очувамо у јединству са Србијом, да нашу браћу и сестре у Црној Гори помогнемо у њиховој борби да се одупру онима који се боре против јединства Цркве и нашега народа, да Републику Српску никада не заборавимо и не оставимо на милост и немилост онима којима она смета као освојени бастион слободе и јединства српског народа.

Митрополит Хризостом је напоменуо да је блаженопочивши Патријарх Иринеј много бринуо за нашу браћу и сестре у Аустралији, Америци, Европи, да се за њих молио и наставља да се моли за њихово јединство и слогу и данас: "Користимо прилику да нашу браћу и сестре у дијаспори, а посебно у Њујорку, позовемо, у име блаженоупокојеног Патријарха, на мир, слогу, братски и српски договор и да их позовемо да воде рачуна да, тражећи своје правде, не изгубе оно што је много претежније, а то је - јединство српског народа и Христове Цркве".

Митрополит Хризостом је казао: "Будимо поносни на нашег блаженоупокојеног Патријарха Иринеја и никад га не заборавимо у нашим молитвама. Чврсто верујемо да он данас неће заборавити нас и да ће се заједно са Светим Савом и свима светима молити за нас и нашу Свету Цркву. Нека је вечни помен и Царство Небеско блажене успомене Патријарху нашем Иринеју".

Беседа Митрополита Хризостома током Заупокојене Литургије на 40. дана од упокојења Патријарха Иринеја:

Извор: директан пренос ТВ Храм; извештај приредила Редакција Радија Слово љубве

ПОМЕН ПАРАСТОС ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ ХРАМ СВЕТОГ САВЕ МИТРОПОЛИТ ХРИЗОСТОМ