ТУРСКА СРУШИЛА ГРЧКУ ПРАВОСЛАВНУ ЦРКВУ - АЈА СОФИЈУ ИЗ БУРСЕ

АТИНА: Турске власти срушиле су напуштену историјску грчку православну цркву у региону Бурсе, на северозападу Турске.

Црква Георгиос, позната као Аја Софија из Бурсе, срушена је због опасности по безбедност коју је представља њена структура, седам година након што је регионални директорат за верске фондације преузео зграду од општине Нилуфер у Бурси, известио је вебсајт Дувар.

Општина је преузела цркву 2006. године, обновивши локацију и поново је отворивши као Културну кућу Озлуче, пренео је "Грик рипортер".

Дирекција је, међутим, покренула тужбу ради стицања права власништва над црквом 2013. и зграда је од тада била напуштена.

Зграда се називала Аја Софија из Бурсе, а у прошлости је коришћена и као црква и као џамија.

Градоначелник Нилуфера Тургај Ердем рекао је да је општина потрошила око два милиона турских лира за обнову зграде како би пренела културно наслеђе будућим генерацијама, али да нико није бринуо о њој седам година и да је постојала опасност да ће се срушити.

Извор: Tanjug / Дневник / GreekCityTimes

ТУРСКА БУРСА АЈА СОФИЈА ГРЧКА ЦАРИГРАДСКА ПАТРИЈАРШИЈА ПРОГОН ХРИШЋАНА