НАЈНОВИЈИ ИЗВЕШТАЈ СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТА О ВЕРСКИМ СЛОБОДАМА ЗА ПРЕТХОДНУ ГОДИНУ ПОСЕБНУ ПАЖЊУ ПОСВЕЋУЈЕ НАРУШАВАЊУ ПРАВА СПЦ НА КИМ И МАНАСТИРУ ВИСОКИ ДЕЧАНИ

У новообјављеном извештају Стејт Департмента о међународним верским слободама за 2018. годину посебна пажња посвећена је нарушавању верских слобода и имовинских права над СПЦ на Косову и Метохији. Доносимо важан део који се тиче манастира Високи Дечани који је споменик светске баштине УНЕСКО и споменик на листи угрожене светске баштине - очигледно и даље на мети не само наоружаних екстремиста који су га годинама нападали, већ и званичних косовских институција које не престају са притисцима на овај манастир стар скоро 700 година:

"СПЦ и међународне организације саопштиле су да су дечански општински службеници наставили да одбијају примену Одлуке Уставног суда из 2016. године која потврђује пресуду Врховног суда (Косова) из 2012 да општина треба да врати манастиру више од 24 хектара земље манастиру Високи Дечани. Градоначелник Дечана Башким Рамосај наставио је у току године да говори о овој одлуци као неприхватљивој. Владине институције нису ништа предузеле против њега и општинских руководилаца поводом изостанка спровођења одлуке Уставног суда. НАТО Косовске снаге, познате као КФОР, наставиле су да одржавају безбедност манастира.

Дечанска општина је покренула планове за изградњу пута кроз СЗЗ (Специјалну заштићену зону) поред манастира Високи Дечани. Према правним мишљењима ЕУ и ОЕБС-а која су објављена у току године, косовски закон забрањује изградњу транзитног пута кроз СЗЗ. Канцеларија премијера је оспорила ову правну интерпретацију. Још 2014. г. Савет за примену и мониторинг заштићених зона (СПМ) одлучио је да би планирани пут кршио закон. Савет је потврдио да је пут незаконит на свом састанку у априлу."

Изворни текст на енглеском језику:

Цео извештај на енглеском (део о Дечанима на 7. страни): 2018 Report on International Religious Freedom: Kosovo https://www.state.gov/wp-content/uploads/2019/05/KOSOVO-2018-INTERNATIONAL-RELIGIOUS-FREEDOM-REPORT.pdf

Канцеларија ЕУ на Косову је годину дана након доношења одлуке Уставног суда 20. априла 2017. године апеловала да се владавина права мора поштовати:

"ЕУ је забринута због континуираног одсуства примене пресуде Уставног Суда из 20. маја 2016. године у вези земљишног спора у случају Дечани. Одлуке косовског највишег правног тела су коначне и морају бити примењене. ЕУ позива власти на свим нивоима да покажу поштовање владавине закона као фундаменталног демократског принципа. Пуно спровођење пресуде треба спровести без одлагања. ЕУ даље осуђује све друге активности које блокирају приступ или на други начин ометају живот у Високим Дечанима"   https://eeas.europa.eu/delegations/kosovo/24839/eu-concerned-lack-implementation-constitutional-court-ruling-land-dispute-case-decane_en

У последње две године амерички амбасадори у Приштини г. Делави и г. Коснет су више пута давали изјаве захтевајући да се поштује владавина права у случају Дечана. Ови апели су директно игнорисани од стране косовског премијера Харадинаја који остаје чврсто супротстављен овој одлуци заједно са општинским властима. Шеф канцеларије ЕУ гђа. Наталија Апостолова реаговала је пре месец дана новим захтевом за спровођење одлуке уставног суда, али без резултата. Прошлог августа група амбасадора ЕУ са шефовима мисија акредитованих у Приштини одлучно се супротставила изградњи транзитног пута тј. магистрале која Дечане треба да повеже са суседном општином Плав у Црној Гори и која је планирана да прође непосредно поред 700 година старог споменика УНЕСКО. Косовска влада још није одустала од ове идеје и остаје упорна у намери да заврши пут упркос косовским законима по којима је овај пројекат недозвољен и не може га одобрити ни манастир, као ни међународни или локални представници власти.

Недавни твитoви шефа ЕУ канцеларије у Приштини и америчког амбасадора Филипа С. Коснета о илегалној градњи пута поред манастира и одбијању извршења одлуке Уставног суда Косова:

Мој став о изостанку извршења пресуде уставног суда који је пресудио о земљишном спору у Дечанима. Одлуке косовског највишег правног тела су коначне и морају бити спроведене без даљег одлагања https://eeas.europa.eu/delegations/kosovo/62769/statement-head-eu-officeeu-special-representative-nataliya-apostolova_en (20. мај 2019)

"Власти у Дечанима настављају да уз охрабрење политичких савезника показују несмотрено непоштовање за владавину закона. Радови на путу су већ завршени до руба специјалне заштиећене зоне без икакве заобилазне цесте. Транзитни путеви кроз заштићене зоне су незаконити" 14. јуни 2019

"Три године неуспеха Владе да спроведе одлуку Уставног суда о дечанској земљи је ударац једнакости пред правдом. Да ли може било који грађанин или било који потенцијални страни инвеститор да се поузда у косовске судове када Влада игнорише судски ауторитет." 17. мај 2019.

Извор: Епархија рашко-призренска

ЕПАРХИЈА РАШКО-ПРИЗРЕНСКА КОСОВО И МЕТОХИЈА