Цариград распустио Архиепископију руских православних цркава у западној Европи

Цариградска патријаршија је одлучила да распусти западноевропски егзархат епархија руске традиције, пише лист „Ортодокс“. Одлуку је донео Синод на састанку у Истанбулу.

Архиепископија православних руских цркава у западној Европи са центром у Паризу била је створена на бази парохија руских миграната након револуције 1917. године. До тада је западноевропским руским црквама управљао архиепископ Евлогиј (Георгијевски), али га је 1930. године РПЦ сменила са те дужности. Ипак, већина епархија је сачувала верност Евлогију, који се обратио цариградском патријарху и добио од њега титулу патријаршевог егзарха.

Евлогиј је 1944. године покушао да се врати под јурисдикцију Московске патријаршије и од тада је статус Архиепископије остао неодређен.

Патријарх Вартоломеј је потврдио 1999. године да се Архиепископија налази под влашћу Цариграда.

Егзархат има 65 цркава, 11 активних цркава и 2 манастира, који се већином налазе у Француском.

На њеном челу сада се налази архиепископ Јован (Ренетеав).

Извор: Orthodoxie.com/Спутњик