Хиљаду година од оснивања Охридске Архиепископије (ВИДЕО)

Ове 2018. године навршило се хиљаду година од оснивања Охридске Архиепископије (1018.) од стране византијског императора Василија II Бугароубице.

Свеправославно призната канонска Црква у Републици Македонији, Православна Охридска Архиепископија, обележава јубилеј на више начина. Централна прослава 1000-годишњице од оснивања Охридске Архиепископије, са црквеним благолепијем, одржана је 29. и 30. септрембра 2018. године у Ставропигијалном манастиру Светог Јована Златоуста у Нижепољу, Битољ.

Дана 30. септембра 2018. године служена је света архијерејска Литургија на којој је началствовао Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован, уз саслужење Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија, Архиепископа лублинског и челмског г. Авеља (Пољска Православна Црква), Епископа шумперског г. Исаије (Православна Црква Словачке и чеких земаља), Епископа врањског г. Пахомија, рашко-призренског г. Теодосија, крушевачког г. Давида, мохачког г. Исихија, диоклијског г. Методија, полошко-кумановског и местобљуститеља дебарско-кичевског г. Јоакима, брегалничког и местобљуститеља битољског г. Марка, стобијског и местобљуститеља струмичког г. Давида, као и презвитера Спиридона, представника Архиепископа Тиране и све Албаније г. Анастасија и многобројног свештенства из више помесних Цркава.

Литургијско торжество својим појањем увеличали су протопсалт Никола Попмихајлов са хором „Мојсије Петровић“ из Београда, протопсалт Григориос Папаемануил са хором „Доместики“ из Драме и протопсалт Никола Антонов из Софије.

Литургији је присуствовао и представник Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама при Министарству правде Републике Србије г. Марко Николић.

Саборном божанственом Тајноводству, које је несумњиво најодговарајући начин прославе једног овако великог јубилеја, претходило је свечано архијерејско вечерње богослужење на којем је началствовао Архиепископ лублински и челмски г. Авељ, а молитвено је присуствовало више архијереја. На јутрењем богослужењу началствовао је Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије.

После архијерејске Литургије, за присутни бројни народ је уприличена трпеза љубави. Уследио је пригодан свечани програм. Надахнутом омилијом, програм је отоворио Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г.г. Јован. У наставку предавање је одржала проф. Ангелики Деликари. Свечани програм је садржао и музичке тачке горепоменутих хорова, као и извођење традиционалних песaма кавалџија из оркестра „Пеце Атанасоски“ са женском вокалном групом.

Извор: http://poa-info.org