Чином причислења светима Јакова Евијског началствовао патријарх Вартоломеј са 30 архијереја (ВИДЕО)

Прослављење старца Јакова (Цаликиса) Евијског богослужбено је обележено 3. јуна 2018. године у манастиру Светога Давида, где се новопросијавши свети подвизавао и био игуман. Свечаним чином канонизације началствовао је Његова Свесветост патријарх Вартоломеј уз саслужење 30 архијереја Грчке и Кипарске Цркве и Васељенске Патријаршије. Његово Блаженство архиепископа атинског Јеронима заступао је Високопреосвећени митрополит Сироса Доротеј.

Хиљаде верних испунило је манастир у суботу увече када је патријарх Вартоломеј стигао са више архијереја Цариградске Цркве да одслужи вечерњу. Приспело је и много архијереја Грчке Цркве.

После одслужене Божанске Литургије у недељу, митрополит Халке Хризостом казивао је о духовној личности Светог Јакова. У наставку је говорио Његова Светост подсећајући  на то да се лично познавао са овим старцем, који је својевремено предсказао да ће бити изабран за патријарха.

Блажени старац Јаков прибројан је збору светих на заседању Светог Синода Васељенске Патријаршије 27. новембра 2017. године. Предлог за канонизацију старца Јакова дао је много раније Свети Синод Грчке Цркве који је поднео молбу и потребна обавештења Цариградској Патријаршији. Одређено је да се помен на њега одржава 22. новембра по новом календару.

Извор: orthochristian.com (превод са енглеског Инфо служба СПЦ)

ЦАРИГРАДСКА ПАТРИЈАРШИЈА ПАТРИЈАРХ ПАТРИЈАРХ ВАРТОЛОМЕЈ ЈАКОВ ЦАЛИКИС ЕВИЈА