СВЕШТЕНСТВО КАНОНСКЕ УКРАЈИНСКЕ ЦРКВЕ СЛУЖИЛО С ГРУЗИЈСКИМ ПАТРИЈАРХОМ ИЛИЈОМ

Неколико свештеника канонске Украјинске Православне Цркве недавно је имало благослов за саслуживање на Божанској Литургији с Његовом Светошћу Католикосом и Патријархом грузијским Илијом.

До саслуживања је дошло током недавног поклоничког путовања свештенства и верника из Мукачевске епархије Украјинске Цркве, обављеног од 16. до 23. октобра 2019. уз благослов митрополита Мукачева и Ужгорода Теодора.

Један од гостујућих свештених лица, протојереј Игор Билак, председник Епархијског одељења за сарадњу са оружаним снагама Украјине, писао је о служби с патријархом Илија на својој фејсбук страници, преноси Савез православних новинара. Свештеници Мукачева служили су с Његовом Светошћу 20. октобра 2019. у Саборној цркви Свете Тројице у Тбилисију.

Украјински и грузијски верници су имали благослов да се и помоле пред драгоценом и целебном главом светог апостола Тома и пред осталим чесним моштима. Иако Грузијски Синод није заузео формални став о украјинској кризи, а један број грузијских архијереја јавно је изразио подршку расколничкој „Православној Цркви Украјине“(ПЦУ), познато је да се патријарх Илија оштро противи уплитању Цариграда у Украјину.

У јануару је митрополит Акхалкалакија, Кумурда и Карија Николоз (Пачушашвили) из Грузијске Цркве рекао да грузијски архијереји и свештенство не могу саслужити или признавати нерукоположене "свештенике" ПЦУ.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)

УКРАЈИНА ГРУЗИЈСКА ЦРКВА