ПРОСЛАВЉЕНА КРСНА СЛАВА ЕПАРХИЈЕ БИХАЋКО-ПЕТРОВАЧКЕ

У недјељу 13. по Духовима, на празник Сабора српских Светитеља, дана 15. септембра 2019. године, сабор свештенства и монаштва, као и вјерног народа Епархије бихаћко-петровачке, на челу са својим Епископом г. Сергијем, сакупио се у Мркоњић Граду, како би свечано прославили своју крсну славу, Сабор Срба Светитеља.

Свету архијерејску Литургију у храму светог Саве у Мркоњић Граду предводио је Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки и рмањски г. Сергије. Епископу су саслуживали: архимандрит Варнава (Дамјановић), Василије (Рожић), јеромонах Марко из хиландарског братства на Светој Гори, протопрезвитер-ставрофор Маринко Радмило, Жељко Латиновић (Епархија бачка), Карађорђе Дерајић, Саша Црљић, протопрезвитер Бошко Рољић, Миладин Самарџић, протонамјесник Митар Керлец, презвитер Дејан Мандић (Митрополија загребачко-љубљанска), Немања Росић, ђакон Немања Рељић и Дејан Грчић.

На малом Входу Владика је чином протопрезвитера одликовао старјешину храма Светог Саве у Мркоњић Граду Драгана Видовића.

Након прочитаног јеванђелског зачала Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки и рмањски г. Сергије обратио се вјерном народу Мркоњић Града и цијеле Епархије бихаћко-петровачке честитајући свима крсну славу, која није само слава свештенства већ цјелокупног народа Божијег. На тему параболе о „злим виноградарима“ Владика је протумачио вјерном народу истичући њену христолошку димензију, с обзиром да Христос долази у овај свијет, својима дође и они Га не примише.

Послије заамвоне молитве извршен је чин освећења славског колача и кољива.

Свечана славска трпеза љубави припремљена је у порти храма.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка