СВЕТОСАВСКА БЕСЕДА МИТРОПОЛИТА ПОРФИРИЈА

Митрополит Порфирије: „Плодове мисионарског рада Светога Саве данас уживају и Српска Православна Црква и српски православни народ”.

Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије одржао је Светосавску беседу у петак, 25. јануара 2019. године, у свечаној дворани Матице српске. Српској Православној Цркви, академику Предрагу Пиперу и професору Михају Радану додељена је Повеља Матице српске за неговање српске језичке културе у 2017. години.

Беседећи поводом празновања Првог Архиепископа српског Светог Саве, Митрополит Порфирије је рекао да се о Светоме Сави може говорити са различитих аспеката и да се често дешавало да многи о овом дивном светитељу говоре из свог погледа на свет и живот. Мисионарски рад Светога Саве је далекосежан, плодотворан и историјски непобитан. Плодове тог мисионарског рада уживају данас и Српска Православна Црква и српски православни народ. То је разлог због којег сматрамо да мисионарски рад Првог Архиепископа српског одликује управо догађај коме је посвећена и ова година – задобијање аутокефалије 1219. године, која представља основу за даљи пастирски рад Светога Саве, а и за развој црквеног живота на територији новоосноване Српске Архиепископије. Задобијање аутокефалије је било заиста мисионарског карактера. Игуман студенички Сава, препознавајући опасности које су доносиле политичке прилике тога времена, а којима је био изложен његов брат као владар и цео српски народ који се налазио под његовим вођством, имао је пред собом задатак да Цркву, у младој српској држави, уреди по благословеном канонском предању Православне Цркве. Овом канонском предању и духовном животу, Свети Сава се учио у самом центру православне духовности, на Светој Гори, где је основао српски манастир, који ће, током наредних векова, имати драгоцену црквено-духовну мисију за васцели српски народ, истакао је Митрополит загребачко-љубљански.

Архијереј је навео и да је највећи допринос Светога Саве у томе што је он сâм своме народу остао пример живота светога архијереја, испуњен љубављу према Православној Цркви и њеном Предању, искрени пастир вернога народа који му је био поверен.

У име Српске Православне Цркве, Митрополит загребачко-љубљански је примио Повељу Матице српске за неговање српске језичке културе у 2017. години. Матица српска не само да је чувар српске културе, српског језика и идентитета, него је и више од тога. То је институција која, кроз векове, афирмише све оно што се, у најбољем смислу те речи, може назвати српским – српску духовност, српску културу. Онај који влада језиком, влада собом, тојест свестан је себе, свога идентитета, свога бића. Црква никада неће одустати од неговања свога идентитета, поручио је Митрополит Порфирије.

О добитницима Повеље Матице српске за неговање српске језичке културе у 2017. години говорили су: професор др Драган Станић, председник Матице српске, професор др Вељко Брборић и академик Слободан Реметић.

У уметничком делу програма учествовали су појци Школе црквеног појања Свети Јован Дамаскин, као и др Исидора Поповић.