Откривен споменик патријарху Павлу

Поводом годишњице смрти патријарха Павла, откривен споменик на платоу испред Цркве Светог Марка у Београду, а на иницијативу Града Београда и уз благослов српског патријарха Иринеја. Споменик је дело вајара Зорана Малеша.

Испред Цркве Светог Марка, црквени али и градски званичници су подсетили на лик, дело и учење патријарха Павла.

Након откривања споменика, генерални секретар председника Никола Селаковић рекао је да је патријарх Павле у тешком времену искушења био путоказ исправног живота и размишљања.

Подсетио је да је патријарха Павла новинарка Студија Б једном питала "када ће нама Србима бити боље", на шта је он одговорио – "када ми будемо бољи".

"Данас је дан када покушавамо макар мало да будемо бољи, одужујући се људима који су у животу града Београда и Србије, али и у животу готово свакога од нас, учинили нешто значајно и добро са циљем да будемо макар мало бољи. Ово је споменик човеку који се у тешком времену трудио да својим чињењем све нас учини макар мало бољим", истакао је Селаковић.
Откривању споменика присуствовали су верници и представници црквеног кора. Грађанима се у име Српске православне цркве обратио епископ ремезијански Стефан. Нада се да ће плато испред Цркве Светог Марка бити ново место окупљања различитих генерација.

"Будимо људи" – речи су патријарха на које је епископ Стефан подсетио и додао да нам је Бог дао услове да нам буде боље, јер нам је дао таквог човека.

У име градских власти, заменик градоначелника Горан Весић рекао је да је Београд почаствован што има овакав споменик и истакао да је то и "обавеза и привилегија".

"Неко ће рећи да смо тако испунили обавезу према патријарху, али нисмо – већ када се као људи будемо понашали у складу са оним како је живео, говорио и како нас је учио", закључио је Весић.

Откривању споменика присуствовали су и помоћник градоначелника Андреја Младеновић, главни урбаниста Милутин Фолић, вајар Зоран Малеша.

На данашњи дан, пре девет година, преминуо је патријарх Павле. У Пећкој патријаршији устоличен је 1994. године.
Док је био патријарх, није примао патријаршијску плату, него једино пензију из периода док је био епископ рашко-призренски. На сахрани патријарха Павла било је више од 600.000 људи.

ИЗВОР: РТС