РАЗГОВОР ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ СА ЊЕГОВОМ СВЕТОШЋУ ПАТРИЈАРХОМ СРПСКИМ Г. ИРИНЕЈЕМ

Председник Републике Александар Вучић разговарао је телефоном са Његовом Светошћу Патријархом српским г. Иринејем. Након разговора дајемо заједничко саопштење које су усагласила два кабинета.

Председник Вучић је истакао да разуме потребу народа и Цркве за прославу највећег хришћанског празника, Христовог Васкрсења, за коју је Свети Cинод, брижно и очински се старајући за своје вернике, замолио државни врх. Ипак, због тренутне епидемиолошке ситуације у Србији, слушајући мере и упутства која налаже струка, нисмо у могућности да укинемо забрану кретања током трајања полицијског часа.

Његова Светост патријарх Иринеј је приметио да су након саопштења Светог Синода многи, а неки чак и званични представници, давали непримерене изјаве стварајући необјективну медијску слику, која би могла да штети угледу Српске Цркве, као и српске државе, нетачно интерпретирајући намеру и Цркве и државе. СПЦ је до сада поштовала и поштује прописане мере и препоруке Владе Републике Србије, а држава се старала да не доноси наредбе већ најдобронамерније препоруке, за добробит верникâ свих традиционалних Цркава и верских заједница у Републици Србији.

Председник Вучић је изразио уверење да ће СПЦ тако поступати и убудуће и на тај начин наставити да учествује у борби против ове светске пошасти. Председник је искористио прилику да се захвали Српској Цркви на показаном високом степену друштвене одговорности и указаној помоћи, уз уверење да ћемо јединствени изићи из ове борбе као победници. Надајући се разумевању СПЦ и верујућег народа, председник Вучић је Његовој Светости и верном народу честитао наступајући Празник над празницима древним православним поздравом: Христос васкрсе!

Београд,
15. април 2020. године

Извор: Кабинет Председника Републике и Кабинет Патријарха српског

COVID19 КОРОНА ВИРУС ПАНДЕМИЈА СРПСКА ПАТРИЈАРШИЈА БЕОГРАД ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ ВАСКРС