ЕРДОГАН: МОЖЕ БОГОСЛОВИЈА У ИСТАНБУЛУ, АКО ЏАМИЈА У АТИНИ ДОБИЈЕ МИНАРЕТ

Реџеп Тасјип Ердоган, председник Турске
Турски предсједник Реџеп Тасјип Ердоган рекао је данас да ће Богословија Грчке православне цркве у Истанбулу поново бити отворена уколико у Атини буде отворена џамија са минаретом.

Ердоган је данас рекао да џамија Фетије у Атини нема минарет, упркос инсистирању Грка да ће бити отворена.

Џамија је изграђена 1458. године током отоманске окупације Грчке, али није у употреби као богомоља од 1821. године

– Ако желите нешто од нас, а то је Богословија`Халки`, онда поручујем Грцима да отворимо и џамију Фетије. Кажу да отварају џамију, али зашто нема минарета – упитао је Ердоган током митинга у провинцији Едирне пред локалне изборе.

Он каже да Грци могу да изграде звоник уколико желе, али да треба да знају и да су минарети кључни дијелови џамија.

Грчки премијер Алексис Ципрас током посјете Турској почетком фебруара обишао Аја Софију и затворену Богословију “Халки”.

Ципрас је, током посјете Богословији која се налази на острву Хејбели код Истанбула, изразио наду да ће наредни пут уз Ердогана отворити школу.

Свештеницу из епархије у Константинопољу учили су у тој Богословији, која је затворена 1971. године након тензија између Анкаре и Атине око Кипра.

Извор: бихвијести.ба