На Исланду освећена прва православна капела

У Рејкјавику је на месту подизања будућег првог православног храма на Исланду освећена привремена капела Светог Николаја Чудотворца.

Освећењу крста  присуствовали су представници православне заједнице, а међу њима и амбасадор Русије на Исланду Антон Васиљев.

Освећење је обавио парох Руске цркве Московске Патријаршије у Рејкјавику протојереј Тимотеј Залотускин.

Свештеник је рекао да је подизање капеле изванредан догађај за православне вернике на Исланду и заблагодарио Амбасади Русије на Исланду на дугогодишњој подршци пројекту подизања храма. Са своје стране је амбасадор истакао важност овог догађаја за православну дијаспору на Исланду и напоменуо да ће његова амбасада и даље учествовати, у сарадњи са исландским властима, у прикупљању новца за изградњу храма по већ готовом пројекту.

Године 2011. градоначелница Рејкјавика је дала одобрење за изградњу првог православног храма на Исланду и Културно-духовног центра. Сада се скупљају средства за изградњу храма и овог Центра.

Црква ће се подићи на једној од централних градских улица са погледом на луку Рејкјавика, тако да ће га приметити сви који буду долазили у главни град, међу којима и бродари који лађама приступају граду.

Извор: Православие.ру

РУСКА ЦРКВА ИСЛАНД