Агенција Катпрес покреће портал о Православљу

Аустријска католичка агенција "Катпрес" све више ће писати о православним Црквама у Аустрији и широм света. Жеља је да духовно богатство Православља у Аустрији буде доступно широј јавности. Иницијатива се проводи у сарадњи са фондацијама "Живети заједно" ("Living Together") и "Про Оријенте" ("Pro Oriente"), а  подржана је и од стране Православне епископске конференције у Аустрији.
Сваке друге недеље појављиваће се нова рубрика "Информације о  Православљу" ("Information Orthodoxie"). Објављиваће се  све вести и саопштења која се тичу православних Цркава у овом периоду, а под линком "Историја и документација"  ("Hintergrund & Dokumentation") доносиће се претходно необјављени материјал. "Информације о  Православљу" се шаљу као ПДФ путем е-мејла и могу се бесплатно наручити до даљег на www.kathpress.at/information-orthodoxie.
Званично покретање овог пројекта предвиђено је у "Светској молитвеној недељи за хришћанско јединство" (од 18. до 25. јануара). Прво редовно издање "Информација о  Православљу" објављено је у уторак, 23. јануара.
У Аустрији живи између 400.000 и 450.000 православних хришћана. Прецизни подаци још нису доступни (од 2001. године). Седам православних Цркава у овој земљи имају уређене црквене структуре и заступљене су у Православној епископској конференцији: Цариградска  Патријаршија, Антиохијска Патријаршија, Руска Православна Црква, Српска Православна Црква, Румунска Православна Црква, Бугарска  Православна Црква и Грузијска Православна Црква. Неке помесне Цркве имају велики број верника широм Аустрије, док се друге састоје само од малобројних верника са само неколико парохија.
Васељенска Патријаршија има око 35.000 верника, руска Московска Патријаршија до 40.000. Српска Православна Црква има највећи број верника - 300.000. Румунска и Бугарска Православна Црква такође имају по око 40.000 верника, док само неколико стотина верника припада Грузијској Православној Цркви или Антиохијској Патријаршији у Аустрији. Иако огромна већина православних хришћана живи у широј Бечкој области, у савезним државама сада има много живахних црквених православних заједница.
Извор: Катпрес (с немачког Информативна служба СПЦ)