Иран: Јерменска катедрала Ванк за Унескову листу

Након што је уписао три цркве у Листу светског културног наслеђа, Иран настоји да дода још једну - јерменску катедралу познату као Ванк, а налази се у Исфахану. Заменик председника Организације за културно наслеђе, ручне радове и туризам Ирана Мухамед Хосеин Талебијан рекао је да постоји листа јерменских историјских цркава од којих су три већ уписане у Унескову листу светског културног наслеђа.
Обраћајући се на свечаности затварања заједничке изложбе Ирана и Јерменије, одржане у Националном музеју Ирана у Техерану, Талебијан је изјавио да Иран ради највише што може да дода овој листи друге важне јерменске цркве, као што је Ванк у Исфахану. Ванк је једна од најважнијих катедрала у Ирану и највећа у провинцији Исфахан у централном Ирану. У погледу историјских изображења и украса, позната је као најлепша црква у Исфахану. Она је комбинација иранске и јерменске архитектуре, и јединственог изгледа је у свету.
Подигнута 1606. године, катедрала је посвећена стотинама хиљада депортованих и расељених Јермена у време шаха Абаса I током Отоманског рата 1603-1618. године. Данас је Ванк центар сарадње између Јермена Исфахана и јужних области Ирана са светом и од огромне је важности Јерменима уопште.
Извор: ОСР