ЕПИСКОП ФОТИЈЕ СА НАЧЕЛНИКОМ ОПШТИНЕ ЛОПАРЕ О НАСТАВКУ ИЗГРАДЊЕ МАНАСТИРА РОЖАЊ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Дана 18. фебруара 2022. Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије примио је у Епархији зворничко-тузланској у Бијељини г. Раду Савића, начелника општине Лопаре, са којим се задржао у срдачном разговору.

На данашњем састанку начелник Савић је са Епископом Фотијем разговарао о предстојећој донаторској вечери за изградњу конака Манастира Рожањ, која је планирана 6. марта, те искористио састанак да позове Преосвећеног Епископа Фотија да својим присуством увелича и благослови овај догађај.

Поред тога, разговарано је и о могућностима да се колико је могуће побољша путна инфраструктура која води до манастира.

Након састанка Савић и Епископ Фотије сагласни су да је однос Епархије зворничко-тузланске и општине Лопаре одличан.

Пријему су присуствовали и протојереји-ставрофори Зоран Р. Илић и Зоран С. Илић, који су родом из ових крајева и чијим трудом и залагањем је и започела обнова манастирске цркве 2008. године.

Манастирска црква у Рожњу, у Федералној општини Сапна, задужбина краља Драгутина, разорена је доласком Османлија на просторе БиХ, а за вријеме археолошких истраживања 1981. године у поду порушене цркве пронађена је гробница са посмртним остацима тројице монаха из непознатог периоду и те мошти су и данас изложене у храму.

Испред манастира се налази гробница из 1942. године када су усташе брутално убиле 108 српске нејачи, од којих су многи живи запаљени.

Оно што нису успјеле усташе у Другом свјетском рату довршили су припадници такозване Армије БиХ, тако да данас овдје нико не живи, јер су сви се иселили током Одбрамбено-отаџбинског рата.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИЈЕМИ НАЧЕЛНИК ЛОПАРЕ РАДО САВИЋ МАНАСТИР РОЖАЊ