Епископ Фотије: Позив Србима да чувају сјећање на бесмртне хероје (ВИДЕО)

БИЈЕЉИНА, 10. НОВЕМБРА /СРНА/ - Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије уручио је данас Орден Светог краља Драгутина Министарству одбране Србије и Министарству унутрашњих послова /МУП/ Републике Српске за велики допринос у уређењу сталне музејске поставке у Војној цркви у Бијељини и укупан допринос у помоћи Српској православној цркви.

На свечаности у спомен-храму Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских у бијељинској касарни "Војвода Степа Степановић" ордење су примили изасланик министра одбране Србије капетан фрегате Светозар Василевски, а у име МУП-а Српске начелник Полицијске управе Бијељина Жарко Ћосић.

Владика Фотије је, након молитве за све пострадале у ратовима од Косовске битке до данас, позвао Србе да чувају сјећање на ове бесмртне хероје који су пострадали за слободу.

"Срби су одувек били слободарски народ и на дан прославе 100 година од краја Великог рата у коме су страдали многи православни Срби морамо да од њих учимо да се боримо, да опстанемо на просторима гдје јесмо - и овде у Републици Српској и на нашем Косову, на свим другим странама, и да се непрестано учимо светосављу и православљу, што је пут који нас води ка спасењу", поручио је владика Фотије.

Истичући да је СПЦ увијек била уз свој народ, владика је пожелио да се Срби увијек окупљају у миру и љубави и призвао благослов божији за српски народ, Републику Српску, војску, полицију и све људе који имају државне службе, уз жељу да сви иду благословеним путем борбе за правду и слободу.

"Дај Боже да тако буде, да наш народ буде јединствен и да добро чинимо једни другима, јер ће се на тај начин препознати да смо људи божији и народ благословен", закључио је владика Фотије.

У име МУП-а Републике Српске, начелник Полицијске управе Бијељина Жарко Ћосић рекао је новинарима да је орден од СПЦ велика част и да је полиција Српске увијек била и биће уз народ Републике Српске.

"Борићемо се да заштитимо своје грађане и да им обезбиједимо сигурност", рекао је Ћосић.

Изасланик министра одбране Србије, капетан фрегате Светозар Василевски, рекао је новинарима да орден Цркве показује да је ово министарство на правом путу на који су поносни, као и на вишегодишњу добру и свестрану сарадњу са МУП-ом Републике Српске и њихову заједничку помоћ Војној цркви у Бијељини.

"Орден као да осликава Светог краља Драгутина и све напоре које је Министарство одбране улагало да штити културу и све позитивне вредности српског народа. Наша основна премиса је да чувамо безбедност грађана, али орден показује и да смо на правом духовном путу Немањића јер, чувајући сећање на бесмртне хероје, чувамо и нашу будућност", рекао је Василевски.

Српски официр поклонио је Војној цркви монографију храма Светог Саве, са поруком да он обједињује све Србе у вјери и у Цркви и као знак симболичног, молитвеног сјећања на све страдале српске витезове у свим ослободилачким ратовима.

Старјешина Војне цркве у Бијељини Васо Поповић рекао је новинарима да је на данашњи празник и стогодишњицу ослобођења Бијељине у Великом рату свечано отворена стална музејска поставка у овом спомен-храму са више од хиљаду вриједних експоната који свједоче о слободарској традицији српске војске.

"Ми не славимо рат, него мир и побједу разума и слободе", поручио је војни свештеник.

Војни музеј свечано је отворио син ратног добровољца из Великог рата и предсједник Удружење потомака и поштовалаца ратних добровољаца 1912-1918. Петар Вујичић који је у кратком историјском часу поручио да је епопеја српске војске у Првом свјетском рату парадигма голготе и васкрса српског народа иза које су ницале Ћеле куле, али и слобода.

"Никада нисмо и нећемо дозволити да нас газе многобројнији и моћнији", рекао је Вујичић.

На свечаности у Војној цркви изведен је и концерт који је спојио класичну и традиционалну српску музику на гуслама и фрули.

ОРДЕН МИНИСТАР ВОЈСКА ПОЛИЦИЈА