РУСКА ДЕЛЕГАЦИЈА ФОНДА ЗА ПОДРШКУ ХРИШАНСКОЈ КУЛТУРИ И НАСЛЕЂУ КОД ЕПИСКОПА ФОТИЈА

Дана 20.априла 2021. Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије примио је у Епархији зворничко-тузланској у Бијељини пријатеље из Русије, представнике Фонда за подршку хришћанској култури и наслеђу као и делегацију Московског архитектонског института.

У срдачном разговору дотакнуте су многе теме које се тичу духовних веза братског руског народа и српског народа у Републици Српској.

Преосвећени Епископ Фотије је разговарао са гостима и о могућностима етапне помоћи у вези са пројектима који су актуелни у Епархији као што је наставак изградње манастирског комплекса при Манастиру свете Матроне Московске у Ритешићу код Добоја, а поготово завршетку манастирског храма.

Благословом Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија при Манастиру светог Александра Невског у Угљевику у току су радови на изградњи Духовно-културног центра српско-руског пријатељства о чему је такође данас разговарано.

Храм Светог Александра Невског подигнут је од стране Оружаних снага Руске Федерације, односно руских војника и официра, из састава СФОР-а, стационираних у Угљевику, након рата у Босни и Херцеговини. Храм је, указом Руске Православне Цркве, предан Епархији зворничко-тузланској.

Особеност овог храма је што је то једини храм у Републици Српској, и Босни и Херцеговини, подигнут руским народом, те је јединствени храм у БиХ, који је био под јурисдикцијом Московске Патријаршије.

Епископ Фотије је предложио да се у наредним корацима сарадња прошири и организацијом курсева руског језика за омладину.

Повезане теме:

ЗАПИС О МАНАСТИРУ СВЕТЕ МАТРОНЕ МОСКОВСКЕ