Епископ Фотије позвао на духовно јединство народа и државних вођа

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије је на дан када Црква Христова прославља молитвену успомену на Преподобног Сисоја Великог, у четвртак 19. јула 2018. године, у лопарском селу Горњи Мачковац, освештао новообновљени храм посвећен овом великом угоднику Божијем.

Овај храм је према историјским свједочанствима најстарији храм на Мајевици, али је порушен од стране власти НДХ у току Другог свјетског рата. Комунистичке власти су од камења порушеног храма и надгробних споменика који су се налазили око њега по завршетку рата градили магацине на подручју општине Лопаре.
У последња времена, благодарећи Господу, покренута је иницијатива за обнављање ове велике и значајне светиње. Славећи Господа и захваљујући свим добротворима и градитељима данас је ова светиња поново засијала у својој величанственој намјени: да се са њеног амвона и олтара прославља Господ, уздижу молитве и миомирис тамјана, и шири љубав.

Његовом Преосвештенству саслуживало је свештенство подручне епархије. Овом значајном догађају, осим мноштва вјерника, присуствовао је и члан Предсједништва Босне и Херцеговине Др Младен Иванић, руководство општине Лопаре, предвођени начелником општине Др Радом Савићем, као и народни посланик у Народној скупштини Републике Српске др Желимир Нешковић.

На црквеној свечаности поводом освештања обновљеног храма Епископ Фотије је позвао на духовно јединство српског народа и одговорних који воде државу.

"Да оно што радимо, радимо заједно и на добро нашег народа, да чувамо духовно јединство - то нам је никад потребније, на тај начин ћемо сачувати наш Космет и све републике и покрајине гдје живи православни српски народ", рекао је Владика Фотије.

Он је позвао све оне који воде државу и имају одговорне функције да своју службу воде немањићким путем љубави према Богу и ближњима и у међусобној љубави, пожеливши да не буде свађе међу браћом.

"Љубав према светињама и црквама одржаће народ, зато је добро да су овдје данас и представници политичке власти у Републици Српској, на нивоу БиХ и локални начелници општина, чиме показујемо наше јединство и хоћемо да градимо немањићки завет, а то је симфонија између цркве и државе, односно државних представника", истакао је Епископ Фотије.

Владика је рекао да окупљање Срба око својих храмова показује њихову љубав и немањићку преданост својим светињама и пожелио да храмови буду мјесто окупљања, духовног обнове и препорода.

Уз захвалност свима који помажу изградњу и обнову храмова епископ Фотије је цитирао народну пословицу да су велика дјела за велике људе.

За кума храма и кума овогодишње славе изабран је господин Ђоко Тешић, за кума иконостаса госпођа Нада Ерић, кума часног престола господин Васкрсија Пантић, док је за кума фресака изабран господин Радо Петковић.
Владика је присутне вјернике поучио и о животу и значају Преподобног Сисоја Великог, а у току трпезе љубави, која је уследила на крају молитвеног славља, Преосвећени је заслужне добротворе одликовао архијерејским граматама.

Бошко Максимовић,
вјероучитељ