Епископ Фотије: БЛАГОВЕСТ СРПСКОМ НАРОДУ ЈЕ БИО СВЕТИ ЈУСТИН ЋЕЛИЈСКИ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
На празник Благовијести, који је почетак нашег Спасења и објава вјечне тајне, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије служио је свету архијерејску Литургију у храму Вазнесења Господњег у Горњем Црњелову.

- Чули смо из светог Јеванђеља да је Пресвета Богородица од своје треће до петнаесте године живела при Јерусалимском храму служећи Богу и ближњима у посту и молитви. Био је обичај у то време да се све благочестиве јеврејске девојке, кад за то дође време, удају. Међутим, Пресвета Богородица је одлучила да живи девственим животом. Тако се десило чудо, кад је она у својој петнаестој години отишла код свога рођака Јосифа у град Назарет, њој се јавио свети архангел Гаврило и рекао: 'Радуј се благодатна Господ је с тобом'. Благовестио јој је да ће она родити спаситеља света Господа нашег Исуса Христа. Зато данашњи дан празнујемо као најрадоснију вест да ће Бог, који је створио свет и човека, постати човек ради нас и ради нашег спасења. То је Благовест данашњег празника, рекао је на почетку своје данашње бесједе Епископ Фотије и наставио:

- Поред овога конкретног догађаја, овај празник има и шире значење. Сваку добру вест коју чујемо у свом животу је једна врста благовести. Благовест може да буде и духовно стање у којем човек може да живи. Човек може да живи у стању духовне блискости са Богом. То се догађа сваки пут кад се причестимо на светој Литургији. То можемо најбоље да видимо код светих људи који су благовесници овом свету да је заиста Христос Господ и Спаситељ. Благовест нашем српском народу је био свети ава Јустин Ћелијски, истакао је Преосвећени владика и на крају закључио:

- Дај Боже да нашу реалност испуњавају благе и утешне вести, а мање вести из црних хроника које се данас чак и форсирају. Зато гледајмо у људе благовеститеље који благовесте мир и истину Божију.

Данас су Преосвећеном епископу саслуживали протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински; протојереј Радиша Јокић, парох при храму Светог Пантелејмона у бијељинском насељу Крушик;  протојереј Слободан Мићић, парох доњоцрњеловачки; протојереј-ставрофор Љубомир Ђокић, свештеник у мировини, те протођакон Лазар Илић, епархијски ђакон.

Велика је радост била у храму због мноштва дјечице која су са својим учитељима из школе дошли, активно учествовали на Светој Литургији и крунисали своје молитвено присуство причестивши се Пресветим Тајнама Христовим.

Протојереј Радмило Радовић, старјешина храма је у име своје породице и свих парохијана даривао Преосвећеном владики Фотију икону Христа Цара царева и великог архијереја, на успомену и молитвено сјећање на ову очинску посјету парохији горњоцрњеловачкој.

Након светог евхаристијског сабрања у организацији црквених одборника уприличена је трпеза љубави за све присутне, на чему им се Епископ Фотије захвалио рекавши да је то један од показатеља да су житељи Црњелова добри домаћини и да су увијек уз своју Цркву. Такође је рекао да ће се увијек радо одазвати њиховом позиву због љубави којом узвраћају свом Епископу за свесрдне молитве његове и благослове.

Овом приликом је Преосвећени Владика посјетио и Семберско етно домаћинство, које се гради у порти храма, и изразио је задовољство због реализације једног оваквог пројекта од стране Кола српских сестара ''Света Ангелина Српска'' из Црњелова и уписао се у књигу успомена напоменувши љепоту овог домаћинства које такође указује на славу Божију.

Више о Семберском етно домаћинству погледајте ОВДЈЕ

ВАСКРШЊИ ПОСТ БЛАГОВИЈЕСТИ ГОРЊЕ ЦРЊЕЛОВО