Епископ Фотије: ПОРОДИЦА - ТЕМЕЉ ДРУШТВА

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је вечерас празнично вечерње богослужење у Манастиру Свете Петке у Бијељини и у бесједи бројним окупљенима на овом молитвеном сабрању позвао на очување породица и дјеце од разних искушења данашњице.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
"Морамо чувати начела наше хришћанске, српске, православне, традиционалне породице и чувати своју дјецу од искушења наркоманије, нечистог и недостојног живота, од улице", рекао је владика Фотије.

Он је истакао и да људи, који одлучују о просвјети, морају да пазе шта дјеца уче у школама, какве уџбенике имају, да ли се уче немањичкој и светосавској историји.

"Породица је темељ друштва и ако се уздрма онда се све уздрма у друштву", упозорио је владика.

Он је указао и да је много растављених бракова, да се трећина црквених бракова разводи послије двије до три године.

"То значи да људи нису спремни за хришћански живот, да се боре да очувају светињу брака, заједницу, ради дјеце коју су изродили, него иду лагоднијим путем што није било у српској традицији, него смо то примили из туђих серија и са Запада нам се намеће, да се не зна ко је коме отац или имати и ко су међусобно једни другима", рекао је епископ Фотије.

Он је поручио да се то не смије прихватити и да дјецу треба сачувати од те збрке у глави.

"Ми друге не учимо како ће да живе, поштујемо их, али хоћем и да други нама не намећу своје, него да ми живимо у традицији у којој нас је васпитавала наша света, саборна и апостолска, наша светосавска црква", нагласио је владика Фотије.

Према његовим ријечима, велики је удар на хришћанске породице у модерном европско-америчком начину живота који се и Србима намеће на разне начине, највише преко медија, али полако улази и у организован систем живота.

Владика је позвао све Србе да се окупљају у храмовима и да доводе своју дјецу у цркву.

О светитељки, чији празник се сутра прославља, владика је рекао да је Света Петка својим моштима објединила читав Балкан, све православне земље у окружењу, након што је својим животом показала како човјек треба да живи честито, јер је бити човјек велико.

Вечерњим богослужењем началствовао је Првопастир Епархије зворничко тузланске Господин Фотије уз саслужење протојерејâ-ставрофорâ Стеве Милошевића, Митра Тешића и Драгана Илића, протојерејâ  Славољуба Милошевића, Радмила Радовића и Васе Поповића, јереја Александра Мирковића, протођакона Немање Спасојевића и молитвено учешће умировљеног Епископа Василија (Качавенде), многобројног свештенства и вјерног народа.

Богослужењу је присуствовало и сестринство манастира предвођено својом високопреподобном игуманијом Стефанидом.

Љепоти богослужења су својим трудом и даром придонијели појци са Православног богословског факултета из Београда.

Напајајући све присутне јеванђелским ријечима, Преосвећени Владика Фотије је истакао значај Свете Петке и њеног подвига како за српски народ тако и за цијелу Цркву Христову, јер света Параскева сачувавши душу своју од гријеха и оскврњења, заиста начини себе црквом Бога Живога.

СВЕТА ПЕТКА ПАРАСКЕВА ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИР СВЕТЕ ПЕТКЕ БИЈЕЉИНА