СЛАВА МАНАСТИРА ДРАГАЉЕВАЦ: САБОР СВ. АРХАНГЕЛА ГАВРИЛА

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Манастир Светог архангела Гаврила у Горњем Драгаљевцу обиљежио је данас крсну славу Сабор светог архангела Гаврила и тим поводом Евхаристијским сабрањем началствовао је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије.

Епископа Фотија је дочекала игуманија мати Теодора, са сестринством, уз служашчег свештеника протојереја-ставрофора Лазу Стјепановића и више свештеника наше епархије.

Мноштво народа се окупило код светог храма да узму благослов од нашег Архијереја и оца, и молитвено и свечано прославе славу свог манастира.

Како би све било торжествено побринуо се и Византијски хор свети Роман Мелод из Брчког, предвођен протом Александром, који је био задужен за богоугодно појање у току Литургије.

Његовом Преосвештенству су у Христовој оданости и братској љубави саслуживали: протојереј Александар Тешић, архијерејски намјесник угљевичко-јањски; протојереј Никола Горановић, парох гаревачки; јереј Велислав Мишура, парох батковићки; јереј Бојан Крстановић, парох мртвички и протођакон Лазар Илић, епархијски ђакон.

Духовна заједница у Драгаљевцу је јака и здрава, руковођена оцем Лазом и мати Теодором, те је велики број вјерника приступио светом Причешћу, како мале дјеце тако и одраслих.

Преосвећени Владика Фотије се обратио вјерном народу богонадахнутом бесједом говорећи о празнику и чудима која су посвједочена од стране стараца са Свете Горе, а која су Божјим благословом учињена преко архангела Гаврила, али такође и о чудесним јављањима других анђела Божијих.

У наставку владика је говорио о старцу Јакову Цаликису који се недавно упокојио на полуострву Евија гдје је његов манастир који је прошле године чудесно спашен од пожара. Тада је све око манастира изгорело, само се манастир сачувао. Шума бујна и све је изгорело, али Бог је спасио манастир, истакао је чудо Божије владика.

Понекад док је служио литургију, у њеном централном делу, на Иже херувими, дешавало се да старац Јаков, по пола сата седи у олтару и не излази на вход. Певница пева по 5-10 пута Иже Херувими и онда се оци забрину да старцу није позлило, да му није лоше, па уђу унутра да виде шта је, а он каже ја сам чекао да изађу херувими, да прођу кроз двери и иду са нама у цркву.

По завршетку бесједе, народ је изашао испред храма да формира литију, на челу са крстом, затим литије и иконе, те да учине трократни литијски опход око храма и да свештеници учине помен за упокојено братство и сестринство манастира које је сахрањено иза олтара.

Након помена вратили су се испред храма гдје су освештани славски дарови, а онда и сломљен славски колач са кумовима славе Радетом и Лукрецијом Манојловић из Батковића који су припремили трпезу љубави као продужетак данашњег молитвеног сабрања.

САБОР СВЕТОГ АРХАНГЕЛА ГАВРИЛА МАНАСТИР ДРАГАЉЕВАЦ ХРАМОВНА СЛАВА