ЕПИСКОП ФОТИЈЕ - ПРАВОСЛАВЉЕ - ПРАВА ЦРКВА

Фото Епархија зворничко-тузланска
У шесту недељу по Духовима, 24. Јула 2022.године, уочи празника иконе Богородице Тројеручице богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије у Црном Блату код Тузле у храму посвећеном сутрашњем празнику Богородице Тројеручице.

Градња ове црквице почела је 2007.године и градило се полако све од прилога вјерног народа родом из Црног Блата, а сада расељеног широм наше државе, али и по свијету.

Домаћин данашњег молитвеног сабрања и старјешина храма, јереј Никола Чекетић, је сабрао вјерни народ Црног Блата да дочека свог епископа и да покажу да сада иако је мали број домова у овој парохији, Црно Блато је живо и може да одржава свој храм и слави храмовне славе како то и доликује.

Његовом Преосвештенству су саслуживали протојереј-ставрофор Милош Тришић, архијерејски намјесник тузлански; протонамјесник Спасоја Радовановић, парох лопарски и протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон.

Након Свете Литургије, епископ Фотије се обратио вјерном народу поучивши нас све о значају Иконе Богородице Тројеручице, колико је она велика светиња, а имамо благослов да је та икона у нашем српском царском манастиру Хиландару. Затим је преосвећени Владика говорио о чистоти и јачини Православља, наводећи примјер једног инославног старца, који је у дубокој старости након виђења Пресвете Богородице која му је рекла да оде да се крсти у Праву Цркву, дошао код Православних и крстио се. Дошао је погурен и са штапом, а изашао је усправно, самостално и без потешкоћа, јер сила крштења му је дала и нову тјелесну снагу.

По завршетку своје богонадахнуте бесједе, Епископ Фотије је освештао нови живопис у овом храму, а затим је извршен и литијски опход око светог храма са вјерним народом који је носио крст, литије и иконе, а затим је Владика најприје освештао славско жито и колач, те исти сломио са кумом овогодишим Г-дином Анђелком Илићем. Као завршетак овог радосног и молитвеног дана, организована је трпеза љубави за све присутне.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊЕ ЦРНО БЛАТО ИКОНА ТРОЈЕРУЧИЦЕ