Епископ Фотије: ОБНОВА СВЕТИЊА - ВЕЛИКИ БЛАГОСЛОВ

Живот се враћа тамо гдје се обнавља црква, поручио је Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије који је данас, у присуству многобројних вјерника, освештао конак Манастира Светог пророка Јеремије у Рожњу, селу у федералној општини Сапна.

Фото: Моја Бијељина
У суботу, 14. маја, када се наша света Српска православна црква молитвено сјећа пророка Јеремије, богослужио је Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије у селу Рожањ, гдје се налази манастир посвећен управо пророку Јеремији.

Тренутно се у обитељи овог манастира налази само један монах, отац Максим, који чува ову светињу и Богу се моли свакодневно за све нас.

Епископ Фотије је началствовао светом литургијом, а саслуживали су му: архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман манастира Озрен; протојереј Милош Тришић, архијерејски намјесник тузлански и протођакони Немања Спасојевић и Лазар Илић.

Владика Фотије је изразио велику радост што је данас овдје у овом селу, гдје нема српског живља сада, дошло више стотина људи и тиме показало да уз своју Цркву и да не скреће са правог пута, а то је пут Истине и Живота.

- Ја сам овај манастир у једној својој пјесмици назвао `малим Јасеновцем`, јер је у овом селу много људи страдало, махом жена и дјеце - изјавио је епископ Фотије новинарима.

Епископ је навео да је предложио да новомученици зворничко-тузлански буду канонизовани, односно да сви они који су страдали у 20. вијеку буду међу светима.

- Њихово мучеништво, као и уопште мучеништво српског народа је велико - нагласио је епископ Фотије.

Према његовим ријечима, велики је благослов и радост духовна када се обнавља црква.

- Када сам први пут био овдје личило је на пустињу. Међутим, оживи пустиња! Чим се почне обнављати црква, враћа се и живот. Ова светиња је за нас значајна и молим све добре људе да помогну обнову - каже епископ.

Владика је навео да је, иако иде у Сремске Карловце, гдје ће бити одржан Свети архијерејски сабор, дошао данас и на ово свето мјесто.

Такође је указао да је ово тек почетак обнове манастира у Рожњу, те изразио наду да ће и пут бити у потпуности завршен, да тамо може да се долази током читаве године и аутобусима.

- Треба средити и порту, урадити летњи олтар... да ово буде мјесто за молитву за мир у свијету - нагласио је владика Фотије.

Протојереј-ставрофор Зоран Илић, парох прибојски и протојереј-ставрофор Зоран Илић, парох бољанички, иначе рођаци, који су почели обнову овог манастира у свом родном селу, изразили су задовољство што је на празник светог пророка Јеремије Архијерејску литургију служио Епископ Фотије и освештао манастирски конак који још није завршен у потпуности, али је функционалан за сад за једног монаха.

Замјеник начелника општине Лопаре Горан Тасовац напоменуо је да је та локална заједница учествовала и у обнови манастира и пута до њега, те подсјетио да су организовали и донаторску вечеру на којој су прикупљена средства за завршетак конака.

На крају Свете Литургије је извршен помен свим пострадалим мјештанима, а затим је извршен опход око светог храма и сломљен славски колач.

У наставку је припремљена трпеза љубави за све присутне.

Извор: РТРС
Фото: Епархија зворничко-тузланска

СВЕТИ ПРОРОК ЈЕРЕМИЈА ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИР РОЖАЊ НОВОМУЧЕНИЦИ ЗВОРНИЧКОТУЗЛАНСКИ