Епископ Фотије: СРБИ СУ НАРОД ВАСКРСЕЊА

Васкршњи понедјељак у Скугрићу
Фото: Епархија зворничко-тузланска
Други дан Васкрса, у Васкршњи понедељак, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко - тузлански г. Фотије у храму Рођења Пресвете Богородице у Скугрићу код Модриче.

У свијетле и радосне дане Васкрса, радост парохијана Скугрића се додатно увећала због канонске посјете њиховог Епископа, те се вјерни народ се окупио у великом броју.

Преосвећеном су саслуживали: протојереј-ставрофор Војко Стевановић, парох скугрићки и данашњи домаћин; протојереј - ставрофор Илија Филиповић, парох у Брчком, родом из Скугрића; протојереј Ненад Тојић, архијерејски намјесник модричко - градачачки; протојереј Бранко Цвјетковић, парох и старјешина храма Успења Пресвете Богородице у Модричи; протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон и ђакон Александар Стевановић, ђакон при модричком храму.

На крају Свете архијерејске литургије Преосвећни владика Фотије се обратио вјерном народу пригодном бесједом.

Христос Васкрсе! Ово је победоносни знак и поздрав, браћо и сестре, који ћемо говорити следећих 40 дана до празника Спасовдана. Чули сте данас из читања апостола како свети Апостоли, већ у данашњи дан-понедељак, проповедају шта се десило у граду Јерусалиму тих дана. Све од Великог Четвртка, Петка, Суботе и самог празника Васкрсења у недељу. Већ почињу да се сећају пророка као и оних проповеди које је Христос говорио у Његовој мисији, Његовом делу и страдању и Његовом славном Васкрсењу. Сећају се, да би те речи касније проповедали по читавом свету што је суштина њихове мисије на коју су послани. Крст и васкрсење је суштина проповеди 'ране' цркве као и наше данашње проповеди.

У наставку своје богонадахнуте бесједе, Епископ Фотије је још рекао: Ми смо народ Крста и Васкрсења, народ Светога Саве, народ Светог Владике Николаја Жичког, Аве Јустина Ћелијског, то смо ми, то је наша духовна лична карта, то проповедамо и то сведочимо. Друге људе и друге вере поштујемо, нека они имају што имају, али ми сведочимо непоколебљиво да је Христос васкрсао из мртвих и свима људима вечни живот даровао.

Након бесједе, владика је подјелио васкршња јаја присутном народу чиме је молитвено сабрање завршено.

Данашњој Литургији је молитвено присуствовао и начелник Општине Модриче, г. Јовица Радуловић.

Зоран Лукић

ВАСКРСНИ ПОНЕДЕЉАК СКУГРИЋ НАЧЕЛНИК ЈОВИЦА РАДУЛОВИЋ