ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: НЕБЛАГОСЛОВЕНИМ ЖИВОТОМ И МИ ИЗДАЈЕМО ХРИСТА

Стихови на свето прање ногу ученицима:
На вечери пере ноге ученицима Бог, чија је нога некада навече Едемом ходила.

Стихови на Тајну вечеру:
Двојака вечера се поставља: Пасха законита, и Пасха нова – крв и тело Господње.

Стихови на чудесну молитву:
Молиш се Христе, и на лицу страхота: зној као капље крви, молитвом хваташ непријатеља да смрт заиста уништиш.

Стихови на издајство:
Зашто вам требаху ножеви, зашто коље, варалице народа, против Онога који је хтео да умре ради спасења света?
Фото: Епархија зворничко-тузланска
Пред празник Пасху, у четвртак, Христос се са ученицима вратио у Јерусалим где је на тај дан, који се прославља као Велики Четвртак, одржана Тајна вечера.

Сјећајући се тога дана и свих догађаја који се тада збише, молитвом се припремајући да проживимо наредне дане туге и муке Христове, свих страдања које поднесе нас ради, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко - тузлански г. Фотије у Храму светог Георгија у Бијељини.

Слушајући молитве и богослужбене пјесме које су данас прочитане и отпојане можемо примјетити, нарочито у пророштвима Јеремијиним, како пророк созерцава непријатељство јудејских старешина против Христа, види Његову кротост и незлобивост, са којима Он предаје Себе у руке безаконика и тугује због њих.

Сјећајући се данас и установљења Свете тајне Евхаристије, на Литургији, светог Василија Великог која се данас служи, неколико богослужбених химни је замјењено са тропаром који је дио молитве управо пред причешће, а гласи " Прими ме данас, Сине Божији, за причасника Тајне Вечере Твоје, јер нећу казати тајну непријатељима Твојим, нити ћу Ти дати целив као Јуда, већ као [покајани] разбојник исповедам Те: Помени ме, Господе, у Царству Твоме" !

Све то и још много ствари које спомињемо данас и којих се сјећамо указују на заиста огромну оправданост да сви дани Страсне седмице испред свог имена носе додатак Велики, јер управо велике и највеће тајне се установише, као и велика и страшна страдања Христова.

На Свети и Велики Четвртак, Епископу Фотију су саслуживали у Христовој оданости и братској љубави часни оци, протојереји - ставрофори: Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински и Жико Мићановић, пароси при Светогеоргијевском храму; Цвико Мојић и Ристо Милановић, свештеници у пензији, протођакон Лазар Илић и ђакон Дарко Алексић.

Иако је радни дан и многе су обавезе вјерног народа, опет су се многи потрудили и данас били на Литургији, што је Епископ Фотије похвалио и посебно нагласио да људи који због мноштва обавеза или мањка навике и осјећаја за Цркву, не долазе тако често у своје свете храмове, у овим великострасним данима морају бити у цркви, морају наћи начин да дођу на богослужења која се служе, јер једино тако могу доћи на прави пут који води ка Истини и Животу.

У својој богонадахнутој бесједи, Епископ Фотије је између осталог још казао: Свети Оци тумачећи данашњи дан и сва дешавања у вези са њим кажу да је најизразитије оно што се говори у синаксарима, а то је да је Господ пре установљења свете Тајне Евхаристије опрао ноге ученицима својим, светим апостолима и тиме нам показао да је принцип нашега живота у новозаветној Цркви смирење и међусобна братска љубав. Са друге стране после тог догађаја десило се установљење Свете Евхаристије, Свете Литургије и ми данас смо учествовали у тој Литургији и тој истој Тајној Вечери коју је Господ Исус Христос отпразновао са својим ученицима. Претворио је хлеб у своје тело и вино у своју крв и причестио тиме Свете Апостоле и тако ми радимо до дана данашњега на свакој Светој Литургији, а посебно на овој Литургији Светог и Великог Четвртка. То је икона те Тајне вечере коју је Господ у Јерусалиму са својим Апостолима отпразновао. Тиме је установио новозаветну тајну свога присуства у историји.

Даље нас поучавајући Епископ Фотије је рекао да се сви ми данас и на свакој Литургији причешћујемо управо тим даровима, тим Тијелом и том Крвљу Христовом и да смо тиме сваки пут учесници баш те Тајне вечере и тиме је Христос присутан у нама. Али, морамо такође да знамо да је на тој истој вечери био и издајник Јуда, који се такође причестио, али је потом изашао и издао Христа. Да не будемо и ми Јуде, да не издамо и ми Христа! А на који начин га ми издајемо? Тиме што после Светог Причешћа и Литургије ми идемо и живимо недостојним, нехришћанским и неправославним животом. Тиме ми сваки пут издамо Христа, који нас ради пострада на Велики Петак и погребен би у Велику Суботу.

На крају, охрабрујући нас чињеницом да послије свих страдања, распећа и погребења ипак долази да је Христос победио смрт, ад и ђавола, Епископ Фотије је призвао на све благослов Божији и још једном напоменуо да будемо у цркви и уз Цркву, да би сви заједно дочекали свјетло Васкрсење Христово.

Владика Фотије је напослетку подјелио нафору вјерном народу чиме је ово молитвено сабрање завршено, а у поподневним часовима у свим храмовима широм Епархије зворничко - тузланске биће бденије са читањем 12 Јеванђеља.

Зоран Лукић

СТРАСНА СЕДМИЦА ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК БИЈЕЉИНА